Georg Bruchmüller
(11.12.1863 - 26.1.1948)
place of birth:  Berlin
Königreich Preußen:  Artillerie-Kommandeur, Oberst


Considered the "Father of Modern Artillery" and a genius by many. He served as artillery commander in the 86th Infantry Division (under Hutier) on the eastern front but essentially functioned as the chief advisor of artillery issues on both fronts. He was a proponent of the "creeping barrage" and "hurricane bombardment" of several hours in order to stun the enemy. 

During the First World War years, Bruchmüller was the chief officer in charge of artillery preparation for all major offensives on the eastern front. German troops under his leadership as head of Artillerie- Kommandeur 86 (Arko 86) were attached to several numbered field armies on both fronts and
thus saw action during numerous named operations, including: Operations Michael, Georgette, Blücher, Gneisnau, Marneschutz- Reims, and the abortive Hagen attack.

Georg Bruchmüller was one of only four senior artillery officers to win the Pour le Merite (with Oakleaves). His other war-time decorations included the following: Iron Cross 2nd and 1st Class, Saxon Order of Albert, Austrian Military Service Cross, Austrian Order of the Iron Crown 3rd Class, Bavarian Order of Military Merit 3rd Class, and Bremen Hanseatic Cross. He also carried the nickname Durchbruchmüller, a play on his name meaning "Breakthrough Bruchmüller."  He was interestingly not chosen for post-war Reichswehr service and thus retired as a Oberst. However, he was later awarded the brevet rank of Generalmajor (Charakter) on 27 August 1939 for Tannenberg Remembrance Day. Georg Bruchmüller died on 26 Jan 1948 in Garmisch-Partenkirchen.

 
 
Oberst  ............................. 18.04.1918

Pour le Mérite ................ 01.05.1917  (Eichenlaub:  26.03.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae  
     
07.08.1883 Fußartillerie-Regiment ,,von Linger (Ostpreußisches) Nr. 1 - Königsberg  (Fahnenjunker)
00.09.1883 Rheinisches Fußartillerie-Regiment Nr. 8 - Metz
13.03.1884 Portepée-Fähnrich
14.02.1885 Sekonde-Lieutenant
14.02.1885 Rheinisches Fußartillerie-Regiment Nr. 8 - Metz
14.09.1893 Premier-Lieutenant
01.10.1893 Advanced Ordnance School  (Instructor)
18.08.1896 Fußartillerie-Regiment ,,General Feldzeugmeister (Brandenburgisches) Nr. 3 - Mainz  (Coy Cdr)
18.08.1896 Hauptmann
16.03.1905 Fußartillerie-Schießschule, Lehr-Regiment - Jüterbog  (Coy Cdr)
16.02.1907 Oberfeurwerker-Schule - Berlin  (Instructor, Advanced Ordnance School)
18.10.1908 Major
20.04.1909 Ober-Rhein (8. Bezirk) Festungsartillerie  (Cdr, Upper Rhine Fortress Arty)
19.02.1910 Fußartillerie-Regiment ,,von Hindersin (1. Pommersches) Nr. 2 - Swinemünde  (Bn Cdr)
01.10.1912 Fußartillerie-Schießschule - Berlin  (Instructor)
00.00.1913 Oberstleutnant
01.10.1913 zur Disposition gestellt   (medical retirement - diabetes)
    
Great War  
    
01.08.1914 Festung Kulm  (Cdr Arty)
08.08.1914 2. Garde-Landwehr Fußartillerie Bataillon  (Cdr)
22.10.1914 Korps Zastrow  (Arty Staff Officer)
16.11.1914 86. Infanterie-Division  (Cdr Arty)
01.07.1917 Artillerie-Kommandeur 86  (Cdr)
18.04.1918 Oberst
18.01.1919 außer Dienst
27.08.1939 Generalmajor  (Charakter - Tannenbergtag)
    
   
 
 
 

*     *     *