Robert Alexander Bürkner
(06.12.1870 - 19.03.1925)
place of birth: 
 Berlin-Charlottenburg

Königreich Preußen:  AOK-Stabschef,  Oberstleutnant


Imperial German career officer Robert Bürkner served during the Great War in corps and field army level general staffs on both fronts. At mobilization, Major Bürkner saw action on the Western Front serving on a divisional staff subordinate to the XXI. Army Corps (6th Field Army). He was wounded at Nancy-Epinal and spent the next three months on convalescent leave. Upon returning to action in December 1914, he was transferred to the staff of Korps Zastrow in the East, where they won a bloody, hard-fought victory against the Russians at Soldau.

After a few months in Antwerp, Bürkner was sent back East to function as XXI. Army Corps Chief of Staff under General von Hutier (later under von Oven). The corps was directed back to Upper Alsace area on the Western Front in 1917, and in 1918 Bürkner was promoted to lieutenant colonel and asked to head up the staff of General Ludwig Sieger's XVIII. Reserve Corps. It was during the Battle of Kemmel that Bürkner was recommended for the Pour le Merite. He was then back together with von Hutier by August, serving as his Chief of Staff in the 18th Field Army.

After the War, Bürkner continued his military service in the Reichswehr, ultimately earning promotion to Generalmajor in 1925. The staff officer had been born and raised in Berlin to the family of Robert Heinrich Bürkner and Alexandrine Knerk. He was later married to the former Ella Kröhnke, with whom he had four daughters. General Bürkner died in an apparent training accident on 19 March 1925 in Königsberg. 

 
 
Oberstleutnant ................ 27.01.1918

Pour le Mérite .................. 16.05.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae  
   
00.00.1891 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt an der Oder
18.08.1892 Sekonde-Lieutenant
16.02.1901 Premier-Lieutenant
00.00.1903 Preußische Kriegsakademie - Berlin
00.00.1906 XVIII. Armeekorps - Frankfurt am Main  (General Staff)
20.03.1906 Hauptmann
01.10.1911 9. Badisches Infanterie-Regiment Nr. 170 - Offenburg  (Coy Cdr)
00.00.0000 30. Infanterie-Division - Straßburg  (General Staff)
01.10.1912 Major
01.10.1912 42. Infanterie-Division - Saarburg  (Ia on Hasso von Bredow's General Staff)
   
Great War  
   
02.08.1914 42. Infanterie-Division  =  6. Armee  (Ia on Hasso von Bredow's General Staff)
07.09.1914 Offizier von der Armee  (convalescent leave)
05.12.1914 Korps Zastrow  (on General Staff)
00.07.1915 General-Gouvernement - Antwerpen  (on General Staff)
12.02.1916 XXI. Armeekorps  (von Hutier and von Oven's Chief of Staff)   to 27.9.18
27.01.1918 Oberstleutnant
00.04.1918 XVIII. Reserve-Korps  (Ludwig Sieger's Chief of Staff)
07.08.1918 18. Armee  (Oskar von Hutier's Chief of Staff)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *