Franz Martin Chales de Beaulieu
(11.11.1857 - 27.4.1945)
place of birth:  Frankfurt an der Oder, Brandenburg
Königreich Preußen:
 Generalleutnant


General der Infanterie Chales de Beaulieu
served as a divisional and corps-level commander during the First World War. He was widely regarded as a first rate officer in the Imperial German military.  Prior to the War, he served on the Great General Staff as a section chief and as an adjutant to Chief of Staff von Schlieffen. He also saw action in German Southwest- Africa in 1904, serving as General von Trotha's Chief of Staff during the Herero Rebellion. De Beaulieu had a great falling out with his commander due to von Trotha's brutality vis-à-vis the Herero and Nama tribesmen. He ended up returning to Germany prior to most likely receiving an official reprimand.

As Imperial Germany mobilized for the Great War, General de Beaulieu was serving as commander of the 12th Infantry Division in Neiße. He and his troops immediately saw action on the Western Front as they fought under the command of Duke Albrecht and his Fourth Army. General de Beaulieu was later transferred by OHL to command XIVth Army Corps in the Champagne area for about one year before he eventually stepped down from active duty. Kaiser Wilhelm II awarded Generalleutnant de Beaulieu the Pour le Merite in 1917 in recognition of his exemplary leadership and valor.  Shortly after retiring, he was also brevetted as General der Infanterie on 3 January 1918. 



Generalleutnant ................ 25.06.1913

Pour le Mérite .................... 05.09.1917  
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1877 ,,Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr. 2 - Berlin
12.10.1877 Sekonde-Lieutenant
15.01.1887 Premier-Lieutenant
00.00.0000 Gouvernement Mainz  (Adjutant)
00.00.0000 Großer Generalstab - Berlin  (section chief)
18.10.1891 Hauptmann
00.00.1891 Großer Generalstab, 2.Adjutant des Chefs des Generalstabes der Armee - Berlin  (Alfred von Schlieffen's adjutant)
00.00.1894 ,,Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr. 2 - Berlin  (Coy Cdr)
00.00.0000 2. Garde-Infanterie-Division - Berlin  (on general staff)
18.11.1897 Major
00.00.0000 VI. Armeekorps -  Breslau  (on general staff)
00.00.1901 ,,Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr. 2 - Berlin  (Bn Cdr)
00.00.1902 Großer Generalstab, 1.Adjutant des Chefs des Generalstabes der Armee - Berlin  (Alfred von Schlieffen's chief adjutant)
00.00.1903 Großer Generalstab - Berlin  (section chief)
24.04.1904 Oberstleutnant
00.00.1904 Kaiserliche Schutztruppe - German Southwest Africa (von Trotha's Chief of Staff during Herero Rebellion)
11.04.1905 II. Armeekorps - Stettin  (Langenbeck's Chief of Staff)
16.10.1906 2. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr. 32 - Meiningen  (Cdr)
27.01.1907 Oberst
00.00.1911 Generalmajor
21.02.1911 74. Infanterie-Brigade - Stettin/Marienburg  (Cdr)
25.06.1913 Generalleutnant
25.06.1913 12. Infanterie-Division - Neiße  (Cdr, replaced von Eben)
   
Great War
   
02.08.1914 12. Infanterie-Division  =  4. Armee
12.08.1916 XIV. Armeekorps  (replaced Karl von Hänisch) 
05.09.1917 zur Disposition gestellt
03.01.1918 General der Infanterie  (Charakter)
   
   
 
 
 

*     *     *