Hugo Friedrich Philipp Johann Freiherr von Freytag-Loringhoven
(20.05.1855 - 19.10.1924)
place of birth:  Copenhagen, Denmark
Königreich Preußen:  Stellv. Generalstabschef, General der Infanterie


Noted Prussian general officer Hugo von Freytag was one of Germany's most prominent military writers during the Great War period. A Great General Staff officer who had a significant voice within Falkenhayn's inner circle, Freytag served at War's outset as Prussian military representative at Austro-Hungarian Headquarters.

When Falkenhayn fell out of favor in mid-1916, his popular replacement von Hindenburg brought his deputy Erich Ludendorff to headquarters to serve in the newly created position of First General Quartiermeister. General Freytag- Loringhoven was then moved into a new posting as Deputy Chief of the General Staff, a job he retained until the armistice.

Freiherr von Freytag-Loringhoven was the son of diplomat within the Russian service. During the Great War, he received the Order Pour le Merite for Arts and Sciences for his writings on military science. His sister Mathilde was a renowned artist, while his son Leopold was married to avant-garde dadaist Elsa von Freytag-Loringhoven. The general died in Weimar in October 1924.

 
 
General der Infanterie .... 18.04.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae  
   
13.10.1877 Sekonde-Lieutenant
15.01.1887 Premier-Lieutenant
22.03.1890 Hauptmann
19.12.1907 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt/Oder  (Cdr)
27.01.1898 Major
15.09.1904 Oberstleutnant
14.04.1907 Oberst
27.01.1910 Großer Generalstab, Oberquartiermeister - Berlin  (Deputy Chief of the Great General Staff)
20.03.1911 Generalmajor
01.10.1913 Generalleutnant
01.12.1913 22. Infanterie-Division - Kassel  (Cdr, replaced Liman von Sanders)
   
Great War  
   
02.08.1914 Großer Generalstab - Österreich-Ungarn - Vienna  (German Liaison to Austro-Hungarian Great General Staff))
00.01.1915 Großer Generalstab, Stellvertretender Generalquartiermeister - Berlin  (Field Deputy Quartermaster-General)
00.00.1915 IX. Reservekorps - Führer  (provisional Cdr)
13.04.1916 17. Reserve-Division  (replaced Ernst von Zieten)
15.09.1916 Großer Generalstab, Stellvertreter  - Berlin  (Deputy Chief of the Great General Staff)
18.04.1918 General der Infanterie
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *