Otto Wladislaus Eduard Konstantin von Garnier
(01.05.1859 - 17.06.1947)
place of birth:  Neustadt, Oberschlesien  (Prudnik, Poland)
Königreich Preußen:  General der Kavallerie


General der Kavallerie Otto von Garnier served during the Great War as a division- and corps-level commander of Imperial German troops. General von Garnier was in command of 4th Cavalry Division when Germany mobilized in August 1914. These troops initially saw action on the Western Front and in support of General Max von Hausen's Third Army. They were part of the force which moved across into neutral Belgium to invest the fortress city of Liege.

The 4th Cavalry Division thereafter pushed on into France, but was transferred East in November 1914 to defend against the Russian incursion. Garnier was severely wounded during hostilities at Ciechow, Poland on 21 November, and had to spend a few months on convalescent leave. After recuperating at the field hospital, he was selected as
Höhere Kavallerie- Kommandeur Nr. 6 attached to Tenth Army and remained engaged on the Eastern Front. His troops took part in operations along the River Niemen and at the Battle of Vilnius. Generalleutnant von Garnier was transferred to the Western Front in September 1916 to lead V. Reserve Corps forces in Champagne and on the River Somme. His leadership there was recognized by Kaiser Wilhelm II, who personally awarded von Garnier with the Pour le Merite.

The end of summer 1917 saw von Garnier replacing Freiherr von Soden as VII. Reserve Corps commander near Reims, France. This part of the front remained fairly quiet over the ensuing month, and General der Kavallerie von Garnier retired from active duty in March of 1918. Garnier lived until 1947 when he passed away in Hechingen, Baden-Württemberg. His daughter Huberta had married Wehrmacht General der Infanterie Dietrich von Choltitz, who served as military governor of Paris in the final days of the Nazi occupation during World
War Two.

 
 
General der Kavallerie .... 03.12.1917

Pour le Mérite .................... 17.10.1916
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
01.10.1876 Husaren-Regiment ,,Graf Goetzen (2. Schlesisches) Nr. 6 - Leobschutz  (Avantageur)
14.02.1878 Sekonde-Lieutenant
00.10.1882 Preußische Kriegsakademie - Berlin
00.07.1885 Husaren-Regiment ,,Graf Goetzen (2. Schlesisches) Nr. 6 - Leobschutz
03.07.1886 Premier-Lieutenant
00.00.1888 Großer Generalstab - Berlin  (detached from HR 6)
30.01.1891 Rittmeister
30.01.1891 Großer Generalstab - Berlin  (permanently assigned)
07.02.1891 XIV. Armeekorps - Karlsruhe  (on Sigismund von Schlichting's general staff)
16.10.1893 Ulanen-Regiment ,,Kaiser Alexander III von Rußland (Westpreußisches ) Nr. 1 - Militsch  (Squadron Cdr)
00.00.1895 Großer Generalstab - Berlin
30.05.1896 14. Infanterie-Division - Düsseldorf  (Ia on general staff)
22.03.1897 Major
03.07.1899 IV. Armee-Inspektion - Berlin  (on Leonhard von Blumenthal's general staff)
11.09.1903 Oberstleutnant
01.10.1903 2. Garde-Ulanen-Regiment - Berlin  (Cdr)
21.05.1906 Oberst
13.09.1906 VI. Armeekorps - Breslau  (Remus von Woyrsch's Chief of Staff)
17.12.1908 11. Kavallerie-Brigade - Breslau  (Cdr)
17.05.1910 Generalmajor
18.02.1913 Generalleutnant
18.02.1913 2. Kavallerie-Inspektion - Stettin  (Inspector General, replaced Otto von Hoffmann) 
   
Great War
   
02.08.1914 4. Kavallerie-Division  =  3. Armee
21.11.1914 convalescent leave (severely wounded at Ciechanow)
17.08.1915 Höherer Kavallerie Kommandeur 6
03.09.1916 V. Reservekorps  (replaced Erich von Gündell)
27.08.1917 VII. Reservekorps  (replaced Franz Frh von Soden)  
03.12.1917 General der Kavallerie
03.12.1917 Offizier von der Armee
10.03.1918 zur Disposition gestellt
   
   
 
 
 

*     *     *