Konrad Ernst von Goßler  
(28.12.1848 - 07.02.1933)
place of birth:  Potsdam, Brandenburg
Königreich Preußen:  General der Infanterie


Imperial German general Konrad von Goßler commanded VI. Reserve Corps throughout most of the Great War. Prior to the War, he served as Governor of the Mainz Fortress from 1908 through 1910. His father Karl Gustav served as Prussian Chancellor, while his mother, Sophie von Mühler, was the daughter of Justice Minister Heinrich Gottlob von Mühler. Konrad's brother, General of Infantry Heinrich von Goßler, was Prussian War Minister from 1896 to 1903, while brother Wilhelm also served in the military as a Generalleutnant. Goßler's marriage with Klara Klaatsch resulted in four daughters.

General von Goßler began his military career
as a Fahnenjunker in the grenadier regiment Franz in 1868, having completed his Abitur at the Königsberger Gymnasium. During the Franco-Prussian War 1870-71, he served as a second lieutenant in the 2.Garde-Grenadier Landwehr Regiment, participating in the sieges of both Straßburg and later Paris. After the war, he was an officer in the 4.Garde-Regiment zu Fuß in Berlin from 1876 to 1892, eventually serving as a battalion commander in the regiment. He then served as a divisional chief of staff and commanded the 11th Infantry Division for five years in Silesia. After completing his final assignment at the Mainz Fortress, Goßler retired from active duty.

He did not hesitate, however, when upon mobilization Kaiser Wilhelm and the Great General Staff recalled von Goßler to head up VI. Reserve Corps out of Silesia. The Silesians fought on the Western Front as part of Crown Prince Wilhelm's Fifth Army. The VI. Reserves were engaged in the spring of 1916 at Verdun, where they experienced numerous losses. Later that summer, General von Goßler and his reserve troops moved to the River Somme and battled alongside Germany's First Army. It was for his leadership and bravery during those engagements that he was recognized with the awarding of the Pour le Merite. General Goßler retired in February 1917 at the age of 69 and died in 1933 in Eisenach. 



General der Infanterie .... 11.09.1907

Pour le Mérite .................... 10.08.1916
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
13.03.1868 ,,Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr. 2 - Berlin  (Fahnenjunker)
10.10.1868 Portepée-Fähnrich
14.10.1869 Sekonde-Lieutenant
19.07.1870 2. Garde-Grenadier-Landwehr-Regiment - Hamm 
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
20.12.1872 2. Garde-Grenadier-Landwehr-Regiment - Hamm  (Bn Adjutant)
12.02.1876 4. Garde-Regiment zu Fuß - Koblenz
18.05.1876 Premier-Lieutenant
13.05.1880 Großer Generalstab - Berlin 
08.11.1881 55. Infanterie-Brigade - Karlsruhe  (Adjutant)
13.09.1882 Hauptmann
15.11.1883 2. Garde-Grenadier-Landwehr-Regiment - Hamm  (Coy Cdr)
19.09.1888 Großer Generalstab - Berlin 
15.10.1888 Major
20.11.1888 6. Infanterie-Division - Brandenburg am Havel
24.03.1890 III. Armeekorps -  Brandenburg am Havel  (on Maximilian von Versen's general staff)
09.17.1892 Badisches Leib-Grenadier-Regiment Nr. 109 - Karlsruhe  (Bn Cdr)
27.01.1894 Oberst-Lieutenant
17.02.1894 VI. Armeekorps - Breslau  (Eduard von Lewinski's Chief of Staff)
06.02.1897 4. Garde-Regiment zu Fuß - Koblenz  (Cdr)
22.03.1897 Oberst
18.04.1900 Inspektion der Infanterie-Schulen - Berlin  (Inspector General of Infantry Training, replaced von Hartmann)
18.04.1900 Generalmajor
16.06.1900 Großer Generalstab, Oberquartiermeister - Berlin  (Deputy Chief of the Great General Staff)
00.00.1900 I. Armee-Inspektion - Berlin  (Albrecht Prinz von Preußen's provisional Chief of Staff; concurrent with above)
18.04.1903 Generalleutnant
19.05.1903 11. Infanterie-Division - Breslau  (Cdr, replaced von Ende)
11.09.1907 General der Infanterie
15.04.1908 Festungsgourvernement Mainz  (Cdr Mainz Fortress)
07.03.1910 zur Disposition gestellt
07.03.1910 à la suite:  Kaiser Franz Garde-Grenadier-Regiment Nr. 2
   
Great War
   
02.08.1914 VI. Reservekorps
10.02.1917 zur Disposition gestellt
   
   
 
 
 

*     *     *