Paul Ferdinand Alexander Grünert  
(12.01.1861 - 11.12.1936)
place of birth:  
Königreich Preußen:  KG,  Generalleutnant  (Kav)


Imperial German cavalry officer Paul Grünert
served as Eighth Army Senior Quartermaster under General von Hindenburg during the 1914 Battle of Tannenberg. He served the remainder of the war years as an field army chief of staff and a divisional commander. General Grünert additionally spent the final few months of the Great War in command of reserve corps troops.

It was General Grünert who, along with his subordinate Max Hoffmann, tried to convince Eighth Army Commander von Prittwitz to move the bulk of his forces south in order to bolster German defensive action against Russian General Samsonov. The two German general staffers were counting on the fact that Rennenkampf, to be held by a skeleton German force, would not pursue southward to assist Samsonov. This plan was in fact executed immediately after Prittwitz had been replaced by Hindenburg, leading to the remarkable German victory at Tannenberg. Grünert mainly functioned as Hindenburg's top communications officer during this engagement.

General Grünert switched in November to working as Mackensen's Chief of Staff in the newly-formed Ninth Army as they pushed southward into Poland to conduct operations there. In this context, Mackensen and his deputy Grünert enjoyed Hindenburg's and Ludendorff's compete confidence and trust. Grünert continued in the same capacity under Prince Leopold von Bayern as his troops marched into Warsaw in the summer of 1915. For his efforts, the Kaiser presented him with Germany's Order of the Red Eagle, 2nd Class, with oak leaves and swords.

Following some deserved home leave for Christmas,
Grünert was transferred in January 1916 to the Argonne Forest on the Western Front, where he took command of 25th Reserve Infantry Division. He was soon switched to the River Somme area, however, where he took the post as Fritz von Below's Chief of Staff. In July, he again went East to take charge of first the 3rd Division, then 119th Division, which was engaged in western Ukraine. The 119th was ordered in May 1917 to join with Fourth Army forces at Flanders on the Western Front. In March 1918, Generalleutnant Grünert relieved Hermann von Staabs as commander of XXXIX. Reserve Corps. It was in this capacity that he proved himself worthy of the Kaiser's awarding him with the Pour le Merite.

Toward the end of the summer 1918,
Grünert was put in command of XXXX. Reserve Corps, forming the left wing of Germany's Sixth Army which was entrenched near Lens. These troops gradually withdrew to the Antwerp-Maas Line until the cease of hostilities. It fell upon Commander Grünert to lead them back to the homeland for the demobilization process.

 
 
Generalleutnant ................ 27.01.1918

Pour le Mérite .................... 03.05.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1881 Dragoner-Regiment ,,König Karl I von Rumänien (1. Hannoversches ) Nr. 9 - Metz
16.09.1881 Sekonde-Lieutenant
18.11.1890 Premier-Lieutenant
00.00.0000 4. Kavallerie-Brigade - Bromberg  (Adjutant)
00.00.0000 3. Badisches Dragoner-Regiment ,,Prinz Karl Nr. 22 - Mühlhausen im Elsaß
00.00.0000 Großer Generalstab - Berlin  (detached for duty)
22.03.1895 Ritter
00.00.1895 Großer Generalstab - Berlin  (permanently assigned)
00.00.1901 15. Infanterie-Division - Köln  (First Staff Officer on general staff)
19.09.1901 Major
00.00.1904 VII. Armeekorps - Münster  (Ia on Frh von Bissing's general staff)
00.00.1906 Preußische Kriegsakademie - Berlin  (instructor)
18.05.1908 Oberstleutnant
27.07.1908 VIII. Armeekorps - Koblenz  (Paul von Ploetz' Chief of Staff)
21.04.1911 Oberst
27.01.1912 Magdeburgisches Dragoner-Regiment Nr. 6 - Mainz  (Cdr)
18.02.1913 13. Kavallerie-Brigade - Münster  (Cdr)
24.04.1914 Generalmajor
   
Great War
   
02.08.1914 8. Armee  (Sr Quartermaster on Max von Prittwitz' general staff)
13.09.1914 8. Armee  (chief operations advisor to Schubert and Francois)
03.11.1914 9. Armee  (August von Mackensen and Leopold's Chief of Staff)
05.08.1915 Heeresgruppe ,,Prinz Leopold  (Leopold von Bayern's Chief of Staff)
24.11.1915 convalescent leave 
30.01.1916 25. Reserve-Division  (replaced Jarotzky)
13.04.1916 2. Armee  (Fritz von Below's Chief of Staff)
02.07.1916 Offizier von der Armee
07.07.1916 3. Infanterie-Division  (replaced Hermann von Staabs)
09.09.1916 119. Infanterie-Division  (replaced von Behr)
19.11.1917 Generalstabs-Schule - Valenciennes, FR  (instructor status)
27.01.1918 Generalleutnant
18.02.1918 21. Infanterie-Division  (replaced von Weinschenck)
16.03.1918 XXXIX. Reservekorps  (replaced Hermann von Staabs as provisional commander)
23.05.1918 21. Infanterie-Division
06.08.1918 XXXX. Reservekorps  (replaced Karl Litzmann)
02.02.1919 zur Disposition gestellt 
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *