Max Paul Otto Hofmann  
(09.03.1854 - 28.11.1918)
place of birth:  Meiningen, Thüringen  (Thuringia)
Königreich Preußen:  General der Infanterie


General Max Hoffmann was an Imperial German division and corps commander during the Great War. As Germany mobilized, he headed 19th Infantry Division attached to Emmich's X. Army Corps as they laid siege to the fortresses of Liege, Belgium. The 19th ID was also soon thereafter involved in the Battle for Namur. After pushing deep into France, the division additionally took part in the First Battle of the Marne of September 1914.

In the Spring of 1915, the division transferred to the Galician Front to serve under Generaloberst August von Mackensen as he prepared for his offensive to break through at Gorlice-Tarnow. Generalleutnant Hofmann was appointed in July 1915 as Georg von der Marwitz' provisional replacement as commander of the Beskiden-Korps, part of the Army of the Bug. The success of his corps troops in taking the fortress at Brest-Litovsk earned Hofmann the Pour le Merite in August 1915.

After being engaged with Graf von Bothmer's Süd-Armee in East Galicia, the Beskiden-Korps was transferred in October 1917 to the Moselle River area of the Western Front. Hofmann's corps was renamed to XXXVIII. Reserve Corps in January 1918, after which he wa promoted to General der Infanterie on the occasion of Kaiser Wilhelm's birthday. That summer his corps fought alongside General von Hutier's 18th Army in the Avre River area. General Hofmann had to leave the front in mid-August after falling seriously ill in August, and died in the field hospital shortly after the War drew to a close. 

 
 
General der Infanterie .... 27.01.1918

Pour le Mérite .................... 28.08.1915  (Eichenlaub:  05.07.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1874 Füsilier-Regiment ,,von Gerdsdorff (1. Kurhessisches) Nr. 80 - Wiesbaden
12.10.1875 Sekonde-Lieutenant
12.10.1885 Premier-Lieutenant
14.10.1888 Hauptmann
10.09.1897 Major
00.00.0000 Infanterie-Regiment ,,Herzog Friedrich Wilhelm von Braunschweig (1. Ostfriesisches) Nr. 78 - Osnabrück  (Bn Cdr)
10.03.1904 Oberstleutnant
00.00.1904 Infanterie-Regiment ,,Herzog Friedrich Wilhelm von Braunschweig (1. Ostfriesisches) Nr. 78 - Osnabrück  (on staff)
13.09.1906 Oberst
13.09.1906 4. Badisches Infanterie-Regiment ,,Prinz Wilhelm Nr. 112 - Mülhausen  (Cdr)
10..09.1910 Generalmajor
25.07.1910 82. Infanterie-Brigade - Colmar  (Cdr)
22.03.1913 Generalleutnant
22.03.1913 19. Infanterie-Division - Hannover  (Cdr, replaced Magnus von Eberhardt)
   
Great War
   
02.08.1914 19. Infanterie-Division  =  2. Armee
21.07.1915 Beskidenkorps  (provisional replacement for Georg von der Marwitz) 
08.10.1915 Beskidenkorps  (Cdr) 
01.01.1918 XXXVIII. Reservkorps  (renamed from Beskidenkorps)
27.01.1918 General der Infanterie
08.09.1918 zur Disposition gestellt  (on convalescent leave)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *