Eugen Otto Freiherr von Hügel  
(28.09.1853 - 03.01.1928)
place of birth:  Stuttgart, Württemberg
Königreich Württemberg:  General der Infanterie


Royal Württemberg
baron and general officer Otto von Hügel was in command of the XXVI. Reserve Corps throughout most of the Great War.  Upon graduating from the military academy at Ludwigsburg in July 1870, von Hügel was sent directly to the front to fight with the Infantry Regiment Nr. 122 (4th Württemberg) in the Franco-Prussian War. He received a war-time promotion to Second Lieutenant in December 1870.

Returning home to a peacetime military career saw Otto von
Hügel serve on numerous regimental staffs, ultimately taking command of IR Nr.121 in Ludwigsburg. After heading up 2nd Infantry Division in East Prussia, Generalleutnant von Hügel was placed on reserve officer status and was simultaneously brevetted as General der Infanterie.

General von
Hügel was reactivated in August 1914 as German troops were mobilized. He was initially assigned to XIII. Corps headquarters in Stuttgart to serve as General Max von Fabeck's in-garrison commander. At the end of August, however, he was selected to lead the group of volunteer soldiers making up the newly-formed XXVI. Reserve Corps. His troops were soon transported in October to support Duke Albrecht's Fourth Army near Ypres in Flanders. The corps remained there over the next two years, engaged in trench warfare, and they were some of the first German units to use gas as a weapon. General von Hügel's outstanding leadership was recognized by the Kaiser when he awarded the Pour le Merite in August 1916. 

The following month, XXVI. Reserves moved south to participate in a support role during the Battle of the Somme. Von
Hügel briefly commanded a Second Army detachment south of the Somme in October, but soon thereafter his reservists were sent to join General von Einem's Third Army engaged in the Champagne area. It was here in the spring of 1917 that troops under von Hügel's command were designated as "Gruppe Dormoise". Shortly before Germany's 1918 Spring Offensive, General von Hügel was relieved of his command and replaced by fellow Württemberger, General Oskar Freiherr von Watter.

 
 
General der Infanterie .... 30.09.1914

Pour le Mérite .................... 28.08.1916

Württemberg MVO ........... 20.02.1918   Komtur
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
20.09.1868 Kriegsschule - Ludwigsburg  (military academy cadet)
20.07.1870 Füsilier-Regiment ,,Kaiser Franz Josef von Österreich (4. Württembergisches) Nr. 122 - Heilbronn  (Fahnenjunker)
20.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
30.12.1870 Sekonde-Lieutenant
22.05.1876 Premier-Lieutenant
24.02.1885 Hauptmann
17.09.1892 Major
00.00.0000 Infanterie-Regiment ,,Kaiser Friedrich, König von Preußen (7. Württembergisches) Nr. 125 - Stuttgart
00.00.0000 Füsilier-Regiment ,,Kaiser Franz Josef von Österreich (4. Württembergisches) Nr. 122 - Heilbronn  (Bn Cdr)
00.00.0000 10. Württembergisches Infanterie-Regiment Nr. 180 - Tübingen  (Bn Cdr)
22.05.1899 Oberst-Lieutenant
22.05.1899 Füsilier-Regiment ,,von Gerdsdorff (1. Kurhessisches) Nr. 80 - Wiesbaden  (on regimental staff)
18.03.1901 Oberst
00.00.1901 Infanterie-Regiment ,,Alt-Württemberg (3. Württembergisches) Nr. 121 - Ludwigsburg  (Cdr)
14.03.1905 54. Infanterie-Brigade - Ulm  (Cdr)
22.04.1905 Generalmajor
18.06.1908 Generalleutnant
18.06.1908 2. Infanterie-Division - Insterburg  (Cdr, replaced von Katzler)
02.04.1912 General der Infanterie  (Charakter)
02.04.1912 zur Disposition gestellt
   
Great War
   
02.08.1914 XIII. Armeekorps - Stellvertrender KG  (Acting Cdr at XIII. Corps  HQ in Stuttgart)
25.08.1914 XXVI. Reservekorps
30.09.1914 General der Infanterie  (Patent)
06.03.1918 zur Disposition gestellt
   
   
 

01.01.1908

 

 

*     *     *