Otto Viktor Kühne  
(28.03.1857 - 09.02.1945)
place of birth:  Mogilno, Posen  (Poznan, Poland)
Königreich Preußen:  KG,  Generalleutnant  (Art)


Artillery specialist Generalleutnant Kühne
commanded Imperial German troops at both the divisional and corps level during the Great War. Viktor was born into the family of a Landrat (District Administrator) and entered the military service in 1876. He attended the Prussian Military Academy and taught at the Field Artillery Gunnery School in Jüterbog. He also worked for several years in the Field Artillery Section (A4) at Prussia's War Ministry. Kühne was selected in 1910 as Director of the Field Artillery Gunnery School. 

Prior to the Great War, Generalmajor
Kühne was in command of 30th Field Artillery Brigade headquartered in Strasbourg. As Germany mobilized, he was selected to command 25th Infantry Division in support of Duke Albrecht's Fourth Army. Those forces made their initial push into Belgium and were also participants in the First Battle of the Marne in September 1914. After his division pulled back to the trenches near Roye, Kühne was promoted to Generalleutnant in early 1915 and was also injured by grenade shrapnel later that spring. His division was transferred to Verdun in February 1916 to join the attack forces supporting Fifth Army. Following a temporary stint in command of XII. Army Corps near Reims, OHL (German High Command) named him the head of the newly-formed Generalkommando Nr.54.  This unit was first engaged at Verdun but was transferred in October 1916 to the Eastern Theater in Hungary. 

Soon after arriving in Hungary, however, OHL established Army Group Kühne, headquartered in Petroszeny and consisting of four infantry divisions (41.ID, 109.ID. 301.ID, and 11.Bav.ID) along with the 6th and 7th Cavalry Divisions. This force was first engaged during the December 1916 Battle of the River Arges and successfully pushed through to the Romanian capital of Bucharest. It was for his leadership during this event that Generalleutnant Kühne received the Pour le Merite. In February 1917, he was sent back to the Western Front to take command of IX. Reserve Corps headquarters in Flanders, but found himself in command of XI. Army Corps exactly one month later. Kühne led this corps as Gruppe Vailly during the Second Battle of the Aisne in April 1917. He was sent back to Verdun in August to command V. Reserve Corps but soon returned to XI. Corps headquarters.  Soldiers under his command were involved in the Spring Offensive of 1918, and as the War came to a close, Kühne was charged with heading the defensives of eastern Belgium. After the Armistice, he led XI. Corps back to its peacetime garrison in Kassel for demobilization.

In his personal life
, General Kühne was married to Maria von Eschwege, the great granddaughter of artist Ludwig Emil Grimm. The couple had a daughter, Therese, who was later to become the wife of Herbert Bose, an official who served as Reichskanzler Franz von Papen's press chief. Following the war, Kühne was brevetted to the rank of General of Artillery in September 1919. He spent a great deal of his retirement in Berlin, devoting himself to the study of foreign languages and cultures. General Kühne passed away on 9 February 1945 in Ellinghausen bei Meiningen.

 
 
Generalleutnant ............... 27.01.1915

Pour le Mérite .................... 11.12.1916
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
27.03.1876 1. Kurhessisches Feldartillerie-Regiment Nr. 11 - Kassel  (Fahnenjunker)
11.11.1876 Portepée-Fähnrich
13.10.1877 Sekonde-Lieutenant
15.11.1887 Premier-Lieutenant
00.00.1888 Preußische Kriegsakademie - Berlin
00.00.1891 1. Kurhessisches Feldartillerie-Regiment Nr. 11 - Kassel
00.00.0000 2. Lothringisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 34 - Metz
27.01.1893 Hauptmann
00.00.1893 Feldartillerie-Schießschule - Jüterbog  (Field Arty School of Gunnery) 
00.00.1897 Preußisches Kriegsministerium - Berlin  (A4 - Field Arty Section)
27.01.1899 Major
03.07.1902 Feldartillerie-Regiment ,,von Scharnhorst (1. Hannoversches) Nr. 10 - Hannover  (Bty Cdr)
24.04.1904 2. Hannoversches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 26 - Verden  (Cdr) 
18.05.1905 Oberstleutnant
18.05.1907 Lehr-Regiment der Feldartillerie-Schießschule - Jüterbog  (Field Arty School of Gunnery, Training Regt Cdr) 
21.03.1908 Oberst
19.04.1910 Feldartillerie-Schießschule - Jüterbog  (provisional Cdr, Field Arty School of Gunnery)
17.05.1910 Feldartillerie-Schießschule - Jüterbog  (Cdr, Field Arty School of Gunnery, replaced Kettembeil)
22.03.1912 Generalmajor
02.07.1913 30. Feldartillerie-Brigade - Straßburg im Elsaß  (Cdr)
   
Great War
   
02.08.1914 25. (Großherzoglich Hessische) Infanterie-Division  =  4. Armee
27.01.1915 Generalleutnant
23.08.1916 XII. Armeekorps  (temporary Cdr for Horst Edler von der Planitz)
04.09.1916 Generalkommando z.b.V. Nr.54
28.10.1916 Armeegruppe Kühne  (concurrent with above)
02.02.1917 IX. Reservekorps  (temporary Cdr for Max von Boehn)
12.03.1917 XI. Armeekorps  (replaced Otto von Plüskow)
27.08.1917 V. Reservekorps  (replaced Otto von Garnier)
17.11.1917 XI. Armeekorps  (replaced Franz Frh von Soden)
30.09.1919 General der Artillerie  (Charakter)
30.09.1919 zur Disposition gestellt
   
   
 
 

06.05.1914

 

 

*     *     *