Alfred von Larisch
(20.10.1856 - 20.03.1952)
place of birth: 
 Danzig  (Gdansk, Pol)
Königreich Preußen:  KG-Genkdo,  General der Infanterie


Imperial German general officer Alfred von Larisch commanded Generalkommando 54 during the Great War. Alfred was born into an aristocratic West Prussian family with its roots in Upper Silesian, and his father Karl served in the Prussian military at the rank of General der Kavallerie. Young Alfred launched his soldiering career in 1874 as he was commissioned and joined Infantry Regiment Nr.93 in Dessau. He also saw duty with elite Guards, ultimately commanding 4th Foot Guards Regiment in Berlin. After a four-year stint as Inspector General of Prussia's Jäger und Schützen troops, von Larisch briefly commanded 1st Guards Infantry Division before retiring from active duty in 1912.

Two months after Germany mobilized for the Great War, Generalleutnant von Larisch was recalled to command 10th Division, which was engaged on the Western Front in support of Armee-Abteilung Strantz. He was then transferred to the Pripyat Marshes area on the Eastern Front as the leader of 81st Reserve Division. General von Larisch returned to the Western Front in April 1916 as commander of Guard-Ersatz Division, again under the overall command of General von Strantz. Larisch's troops were engaged at Verdun in 1916, then in Champagne and the Aisne River area. July 1917 had General von Larisch returning to the Eastern Theater with his soldiers to fight in the Riga area under 8th Army commander General von Hutier. After taking Riga, the division was sent back to Verdun before year's end. 

In early 1918, von Larisch was chosen to head up Generalkommando Nr. 54 located at Amiens. Having been promoted to General der Infanterie, he lead his soldiers in defending the region north of the River Somme during the large-scale Allied Offensive. His exemplary leadership that summer was cause for being awarded the Pour le Merite. From that point, his divisions remained on the defensive until the Armistice on 11 November, at which point von Larisch lead the troops back to Germany for demobilization. The general continued living until 1952, when he passed away in Obernkirchen at the age of 95.

 
 
General der Infanterie .... 25.06.1918

Pour le Mérite .................... 25.08.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
23.04.1874 Sekonde-Lieutenant
23.04.1874 Anhaltisches Infanterie-Regiment Nr. 93 - Dessau
12.08.1883 ,,Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin
26.01.1884 Premier-Lieutenant
01.10.1884 Preußische Kriegsakademie - Berlin
21.07.1887 ,,Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin
22.05.1889 Hauptmann
22.05.1889 ,,Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin  (Coy Cdr)
18.06.1895 2. Garde-Division - Berlin  (Adjutant)
30.05.1896 Major
17.11.1897 4. Garde-Regiment zu Fuß - Berlin  (Bn Cdr)
31.05.1901 Westfälisches Jäger-Bataillon Nr. 7 - Bückeburg  (Cdr)
12.09.1902 Oberstleutnant
15.09.1905 Oberst
13.02.1906 4. Garde-Regiment zu Fuß - Berlin  (Cdr)
21.04.1908 Inspektion der Jäger und Schützen - Berlin  (provisional Inspector General Jäger und Schützen)
01.08.1908 Inspektion der Jäger und Schützen - Berlin  (Inspector General Jäger und Schützen, replaced Graf von Bünau)
27.01.1910 Generalmajor
22.04.1912 Generalleutnant
01.10.1912 1. Garde-Infanterie-Division - Berlin  (Cdr, replaced Fritz von Below)
17.11.1912 zur Disposition gestellt
   
Great War
   
08.10.1914 10. Infanterie-Division  =  5. Armee  (replaced Robert Kosch)
07.10.1915 81. Reserve-Division  (replaced Leopold von Stocken)
21.04.1916 Garde-Ersatz-Division  (replaced Reinhold von Twardowski)
22.01.1918 Generalkommando z.b.V Nr.54  (replaced Max Müller)
25.06.1918 General der Infanterie
18.01.1919 außer Dienst
   
   
 

06.05.1912

 

 

*     *     *