The Prussian Machine  -  Generals

back to  Generals  |  home    

     Wilhelm Ritter von Leeb    

 

 

Wilhelm Ritter von Leeb
(5.9.1876 - 29.4.1956)
place of birth:  Landsberg am Lech, Oberbayern  (Bavaria)


A Field Marshal in Hitler's Wehrmacht, Wilhelm was born in central Bavaria to Major Adolf Leeb and his spouse Katharina. After joining the Bavarian Army in 1895 and later earning promotion to lieutenant, Leeb was assigned to the German East Asian Corps under Field Marshal Alfred Graf von Waldersee and saw action during the Boxer Rebellion.

During the Great War, von Leeb served on the general staffs of the I. Bavarian Army Corps and the 11. Bavarian Infantry Division. He was awarded the Max-Joseph Order for his actions during the Battle at Gorlice-Tarnow, an award which additionally afforded him the title of "Ritter von". The last two years of the War were spent serving on the Western Front with Crown Prince Rupprecht's general staff.

After the War, Ritter von Leeb remained in the Reichswehr and was involved in quelling the Nazis during the so-called Beer Hall Putsch. When Hitler later took power, he had a falling-out with von Leeb due to the General's anti-Nazi views and religion and temporarily forced him into retirement. He eventually commanded Army Group C during the Battle of France and was promoted to Field Marshal on 19 July 1940. During Operation Barbarossa, von Leeb was in command of Army Group North, which advanced over 900 km into the Soviet Union and stopped just short of St. Petersburg. After the War, General von Leeb was sentenced to three years in prison but got off with time served. He spent his final years living with his wife Maria Schott in F
üssen (near Schloß Hohenschwangau). They had three children, one of whom was killed in action during the Second World War. Von Leeb died in Füssen on 29 April 1956.

 
Assignments and Commands  (pre-War)
16.07.1895 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg 
18.01.1896 Fähnrich
01.03.1896 Bayerische Kriegsakademie - München
16.01.1897 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg
03.03.1897 Leutnant
00.10.1898 Artillerie- und Ingenieur-Schule - München
00.07.1899 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg
18.08.1900 Ostasiatisches Feldartillerie-Regiment - China  (served during Boxer Rebellion) 
01.09.1901 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg
01.10.1903 Bayerische Kriegsakademie - München
01.10.1904 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg
13.05.1905 Oberleutnant
01.10.1907 Bayerischer Generalstab -  München  (Central Section)
01.10.1909 Großer Generalstab - Berlin
01.10.1911 Königlich Bayerisches 4. Feldartillerie-Regiment ,,König- Augsburg
07.03.1912 Hauptmann
23.03.1912 Königlich Bayerisches 10. Feldartillerie-Regiment - Erlangen  (Bty Cdr)
25.01.1914 Bayerischer Generalstab -  München  (Central Section)
19.03.1914 I. Königlich Bayerisches Armeekorps - München  (Ib, Logistics)
   
Assignments and Commands  (during Great War)
02.08.1914 I. Königlich Bayerisches Armeekorps  =  6. Armee  (von Xylander's General Staff)
25.03.1915 11. Königlich Bayerische Infanterie-Division  (Ia in von Kneußl's General Staff)
19.05.1916 Major
29.05.1917 Heeresgruppe Kronprinz Rupprecht  (Kronprinz Rupprecht's General Staff)
   
Pour le Merite:  n/a
highest rank:  Major



*     *     *