Eduard Wilhelm Hans von Liebert  
(16.04.1850 - 14.11.1934)
place of birth:  Rendsburg  (Schleswig-Holstein)
Königreich Preußen:  KG-Genkdo,  General der Infanterie


Prussian general officer Eduard von Liebert served in the Imperial Army during the Great War. He later maintained a career in politics and wrote on military history. Eduard von Liebert was born into a family originating from Silesia, his grandfather being a prominent physician in Langenbielau. Prior to the war, he was married to Helene Dittmer who had their only child, Elsa. In 1900, Liebert was granted nobility status, but his name died out when Elsa passed away in 1941.

General von Liebert's pre-war military career took him to German East Africa where he commanded the Kaiserliche Schutztruppe with the rank of major general. He was also the colonial governor charged with the administration of German East Africa (present-day Tanzania.) He became quite unpopular there due to his massive tax hikes, an issue which lead to an early dismissal in 1901. Upon returning to Germany, he served as a divisional commander before retiring from active duty in 1903. Von Liebert then entered the political scene, joining various right-wing groups and represented the Imperial Free Conservative Party (RFKP) in the Reichstag, Imperial German Parliament.

After Germany mobilized for the War, Generalleutnant von Liebert was recalled from inactive reserve status to initially function as the military governor of Lodz, Poland. He was soon transferred to a field assignment, however, heading to the Western Front to in November 1914 to take the reigns of 15th Reserve Division. He received a full promotion to General der Infanterie in February 1917 as he took command of Generalkommando z.b.V. Nr.54. This unit fought a defensive struggle in support of Germany's Seventh Army along the River Aisne, with von Liebert's successful leadership during this engagement earning him the coveted Pour le Merite medal. Having reached his 67th birthday, however, General von Liebert was relieved of his command in the summer of 1917 and returned to Germany to retire from active duty.

The following year saw General von Liebert engaged as a member of the Preußische Herrenhaus, the Prussian House of Lords. He continued to write works dealing with military history, including biographies of Gneisenau and Graf von Moltke. In 1929, he joined the burgeoning National Socialist Worker's Party (NSDAP), remaining a member for five years before passing away on 14 November 1934 in Tscheidt, Upper Silesia.

 
 
General der Infanterie .... 25.02.1917

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871

Pour le Mérite .................... 06.06.1917
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
13.06.1866 Portepée-Fähnrich
13.06.1866 3. Posensches Infanterie-Regiment Nr. 58 - Glogau
06.08.1866 Sekonde-Lieutenant
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
13.07.1872 Premier-Lieutenant
00.00.1876 Kriegsschule - Hannover (Military Academy instructor)
17.09.1878 Hauptmann
00.00.1881 Großer Generalstab - Berlin
20.02.1886 Major
16.05.1891 Oberst-Lieutenant
28.07.1892 X. Armeekorps - Hannover  (Walther Bronsart von Schellendorf's Chief of General Staff)
14.05.1894 Oberst
14.05.1894 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) - Frankfurt/Oder  (Cdr)
00.00.1896 Kaiserliche Schutztruppe - Deutsch-Ostafrika  (Cdr, German Colonial Forces in German East Africa)
03.12.1896 Deutsch-Ostafrika, Gouverneur  (Colonial Governor of German East Africa, replaced Hermann von Wissmann) 
20.07.1897 Generalmajor
01.01.1900 in den erblichen Adelstand erhoben  (elevated into the German nobility)
09.04.1901 6. Infanterie-Division - Brandenburg (Cdr, replaced Bruno Jonas)
18.05.1901 Generalleutnant
18.04.1903 zur Disposition gestellt
01.07.1913 Uniform:  Grenadier-Regiment Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr.12
   
Great War
   
04.10.1914 General-Gouvernement - Lodz  (Governor General)
27.01.1916 General der Infanterie  (Charakter)
14.01.1917 15. Reserve-Division     (replaced von Eisenhart-Rothe)
25.02.1917 General der Infanterie
25.02.1917 Generalkommando z.b.V. Nr. 54  (replaced Richard von Kraewel)
17.06.1917 außer Dienst
   
   

01.06.1902

 

 

*     *     *