Arthur Axel Heinrich August von Lindequist
(17.10.1855 - 01.11.1937)
place of birth:  Wostevitz  (Isle of Rügen)
Königreich Preußen:  Generalleutnant


Imperial German infantry officer who served as a division- and corps-level commander during the Great War. Generalmajor von Lindequist was in charge of 40th Infantry Brigade as the Germans marched into Belgium, participating initially in the action against the Liege Fortress. As the brigade continued on to Namur, the general was wounded by grenade shrapnel and was forced to convalesce back to Germany. 

After a four-month rehabilitation, von Lindequist returned to the field to head up a reserve infantry brigade. He and his 87th reservists were transferred in the Spring of 1915 to the Eastern Front as part of the force making its way from Lemberg (Lviv, Ukrakine) to the Brest-Litovsk region. Later that summer, Lindequist was assigned to head up the renowned 3rd Guards Division as they engaged Russian troops throughout Galicia. In April 1916, the division headed west to the Champagne region of France and participated in the Battle of the River Somme during the summer months. After that devastating engagement, 3rd Guards returned to the Eastern Front and fought defensive skirmishes along the River Narajiwka in support of the Südarmee. Back to the Western Front in November 1916, where the division immediately began preparations for participation in the Battle of Arras, Spring 1917. Following heavy losses, the division moved to Flanders and fought in the area of Passchendaele from October through November. 

Von Lindequist was promoted to Generalleutnant in early November 1917, just in time to lead his soldiers into battle against British tanks at Cambrai. In recognition of his battlefield successes and leadership during that battle, Kaiser Wilhelm personally awarded General von Lindequist the Pour le Merite medal in December of 1917. Although he had served at the rank of Generalleutnant for only three months, von Lindequist was selected in February 1918 to command XIV. Reserve Corps. Subordinate to Seventeenth Army, von Lindequist's reservists took part in the large-scale Spring Offensive of 1918. In early June, he was transferred to VII. Reserve Corps headquarters to lead those soldiers in fighting along the River Marne and Champagne. Lindequist brilliantly lead his corps troops as they fought in support of Germany's orderly retreat during the autumn months, again receiving recognition from OHL with the awarding of the PLM Oakleaves. After hostilities ceased in November 1918, the war-weary general brought his reservists back to Germany for demobilization and was placed on the active reserve list himself in late December. Civilian life agreed with him, and he lived until the age of 82, passing away in Berlin in 1937. 

 
 
Generalleutnant ............... 06.11.1917

Pour le Mérite .................... 23.12.1917  (Eichenlaub:  07.11.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
23.04.1874 Portepée-Fähnrich
23.04.1874 Leibgarde-Infanterie-Regiment (1. Großherzoglich Hessisches) Nr. 115 - Darmstadt
12.10.1875 Sekonde-Lieutenant
01.05.1882 Kadettenhaus Kulm  (instructor)
00.00.1885 Leibgarde-Infanterie-Regiment (1. Großherzoglich Hessisches) Nr. 115 - Darmstadt
12.11.1885 Premier-Lieutenant
01.01.1888 Bezirkskommando Darmstadt I  (Adjutant)
01.01.1890 Leibgarde-Infanterie-Regiment (1. Großherzoglich Hessisches) Nr. 115 - Darmstadt
18.11.1890 Hauptmann
18.11.1890 Leibgarde-Infanterie-Regiment (1. Großherzoglich Hessisches) Nr. 115 - Darmstadt  (Coy Cdr)
18.01.1901 Major
20.07.1907 Oberstleutnant
09.08.1910 Oberst
09.08.1910 1. Hannoversches Infanterie-Regiment Nr. 74 - Hannover (Cdr)
10.08.1913 40. (Großherzoglich Mecklenburgische) Infanterie-Brigade - Hannover  (Cdr, replaced Ernst von Einem)
01.10.1913 Generalmajor
   
Great War
   
02.08.1914 40. (Großherzoglich Mecklenburgische) Infanterie-Brigade  =  2. Armee
24.08.1914 wounded, convalescent leave
22.12.1914 87. Reserve-Infanterie-Brigade
30.06.1915 3. Garde-Infanterie-Division  (replaced Graf v. Schweinitz und Krain Frh v. Kauder)
06.11.1917 Generalleutnant
08.02.1918 XIV. Reservekorps  (replaced Otto von Moser)
15.06.1918 VII. Reservekorps  (replaced Richard Wellmann)
17.12.1918 zur Disposition gestellt
21.01.1920 außer Dienst
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *