Otto Hermann von Lossow
(15.01.1868 - 25.11.1938)
place of birth:  Hof an der Saale, Oberfranken  (Bavaria)
Königreich Bayern:  AK-Stabschef,  Mil-Bevollm,  Generalmajor


Otto von Lossow grew up in the northern Bavarian household of  Landrat Oskar von Lossow. He enlisted in the Bavarian Army in 1886, serving with the Königliche Infanterie-Leib-Regiment in Munich and attended the Military Academy there as well. Otto worked at various assignments, receiving training as a general staff officer. He participated in a relief expedition with the German Empire in China during the Boxer Rebellion in 1900. Beginning in 1911, Lossow served in Turkey with the Turkish General Staff, also participating in the Balkan Wars.

The Great War saw him spending the first year on the Western Front as von
Fasbender's Chief of Staff in the II. Bavarian Reserve Corps, attached to Sixth Army. Thereafter transferring to Istanbul, he worked with the Germany's Turkish allies as military attache. He thus had a small role in the planning of the ongoing defense of Gallipoli during the Allied landings there. It was to no avail that von Lossow vehemently protested the starving out of the Armenian people carried out by the Young Turks' regime.

Following the War
, Generalmajor von Lossow was assigned as commandant of the Infantry School in Munich. As part of the transitional Reichswehr forces in post-War Germany, he later became commander of Wehrkreis VII, the region which covered Bavaria. In 1923, von Lossow played a fairly prominent role in the Beer Hall Putsch along with Gustav Ritter von Kahr and Hans Ritter von Seisser. As a result, Reichswehr commander von Seeckt replaced him with Friedrich Kress von Kressenstein. He thereafter retired to live in Turkey, but died back in Munich in November 1938.

 
 
Generalmajor .................... 19.04.1916
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1886 Königlich Bayerisches Infanterie-Leibregiment - München
00.00.1886 Bayerische Kriegsakademie - München
00.00.1888 Königlich Bayerisches Infanterie-Leibregiment - München
09.03.1888 Leutnant
20.06.1896 Oberleutnant
09.07.1900 2. Ostasiatisches Infanterie-Brigade: Boxeraufstand  (East Asian Expedition Corps, Brigade Adjutant)
28.10.1902 Hauptmann
00.00.0000 Bayerischer Generalstab -  München
00.10.1908 Großer Generalstab - Berlin
07.03.1909 Major
00.10.1910 Königlich Bayerisches 8. Infanterie-Regiment ,,Großherzog Friedrich II. von Baden - Metz  (Bn Cdr)
00.00.1911 Osmanische Armee - Constantinople (on Turkish General Staff, military instructor)
00.00.1912 Balkankrieg  (Cdr of Turkish Infantry Division during Balkan Wars)  
01.10.1913 Oberstleutnant
28.01.1914 Bayerischer Generalstab - München  (Central Department)
   
Great War
   
02.08.1914 I. Königlich Bayerisches Reserve-Armeekorps  =  6. Armee  (Karl von Fasbender's Chief of Staff)
30.11.1914 Oberst
00.07.1915 Deutsche Botschaft:  Militärattaché -  Konstantinopel  (German military envoy to in Constantinople, Turkey)
19.04.1916 Generalmajor
19.04.1916 Türkisches Hauptquartier: Militärbevollmächtigter - Istanbul (Military Plenipotentiary at Turkish Headquarters)
   
   
 

16.05.1914

 

 

*     *     *