Arthur Rudolph Freiherr von Lüttwitz  
(09.04.1865 - 06.05.1928)
place of birth:  Schloss Lodygowitz, Galizien  (Żywiecki, Poland)
Königreich Preußen:  KG,  Generalleutnant


General von Lüttwitz served Prussia as an imperial officer and military attaché. He was born in Galicia to the aristocratic Prussian family of Max Freiherr von Lüttwitz and spouse Irma Gaal-Gyula. In accordance with family tradition, young Arther launched his military career with the Cadet Corps and in 1882 joined up with the 3rd Guards Grenadier Infantry Regiment in Charlottenburg. Following time served at Prussian Great General Staff headquarters, Hauptmann von Lüttwitz was sent to the German Embassy in London to perform military attaché duties. He further spent time as an observer with British High Command in the Transvaal Republic as the British fought Dutch settlers during the Second Boer War

At the rank of major, von Lüttwitz continued in his diplomatic role while spending almost four years in St. Petersburg as German Military Attaché to Imperial Russia. Returning to Germany, he commanded a regiment in Hamburg and was selected to command 39th Infantry Brigade in Hannover during the months leading up to the Great War. As Germany mobilized, von Lüttwitz found himself without a command, however, so he was initially assigned to work at OHL, German Supreme Command. He was soon transferred to Brussels, where he functioned as Military Governor General von der Goltz' Chief of Staff.

In November 1914, Generalmajor von Lüttwitz was dispatched to the Reims area in order to lead an infantry brigade there. By March 1915, he had moved on to command the newly-formed 221st Brigade fighting along the River Meuse in support of Armee-Abteilung Strantz. A knee injury sent him back to Germany for recovery, and upon his return to the Front, von Lüttwitz took charge of 40th Brigade. He was soon transferred to the Eastern Front, however, where in August 1915 he replaced General Oetinger as head of 20th Infantry Division, subordinate to X. Army Corps.  His division was soon sent back to the Western Front and in September, first taking part in defensive actions associated with the Fall Battle of Champagne, and later being mired in the trenches south of Laon near Chemin des Dames. The general was sent back to Berlin in May 1916 and spent the remainder of that year filling the role of Intendant-General (supply) of the Field Army at Great Headquarters. 

In January 1917, OHL dispatched von Lüttwitz to the Volhynia region of northern Ukraine, where he briefly commanded 16th Infantry Division before that unit was transshipped back the Western Front to support Fourth Army HQ in Flanders near hotspots by Poelkapelle and Paschendaele. His actions and leadership during this phase of the conflict resulted in Generalmajor von Lüttwitz being awarded the Pour le Merite in November 1917, with recommendations coming from three separate generals in his chain of command: Boeckmann, Sixt von Armin, and Freiherr Marschall. Promoted to Generalleutnant soon thereafter, his division in April 1918 was engaged in heavy  fighting near Armentieres as part of the Spring Offensive. After the battle died down, he was selected in August 1918 to head up XXXVIII. Reserve Corps, previously referred to as Beskidenkorps. Subordinate to Ninth Army HQ, these corps troops fought defensive skirmishes along the River Aisne as the German forces conducted their orderly retreat to the east. Following the signing of the Armistice, Generalleutnant von Lüttwitz was tasked with bringing his soldiers back to their homeland for demobilization and soon thereafter retired from active military service. He lived out his remaining years in Baden-Baden and passed away there in 1928.

 
 
Generalleutnant ............... 25.02.1918

Pour le Mérite .................... 08.11.1917
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
13.04.1882 ,,Königin Elisabeth Garde-Grenadier-Regiment Nr. 3 - Charlottenburg
15.04.1882 Sekonde-Lieutenant
00.02.1886 Schlossgarde-Kompanie - Berlin
01.11.1886 ,,Königin Elisabeth Garde-Grenadier-Regiment Nr. 3 - Charlottenburg  (Bn Adjutant)
01.10.1890 Preußische Kriegsakademie - Berlin
18.11.1890 Premier-Lieutenant
30.07.1893 ,,Königin Elisabeth Garde-Grenadier-Regiment Nr. 3 - Charlottenburg
01.04.1894 Großer Generalstab - Berlin  (Topographic Department)
22.03.1895 Hauptmann
14.05.1898 Deutsche Botschaft: Militärattaché - London  (Prussian Military Attaché in England)
01.12.1900 Deutsche Botschaft: Militärattaché - St. Petersburg  (Prussian Military Attaché in Russia)
19.09.1901 Major
00.00.1904 Großer Generalstab - Berlin
00.04.1906 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4 - Berlin  (Bn Cdr)
00.08.1907 Großer Generalstab - Berlin
18.05.1908 Oberstleutnant
21.04.1911 Oberst
01.10.1912 Infanterie-Regiment ,,Hamburg (2. Hanseatisches) Nr. 76 - Hamburg  (Cdr)
22.04.1914 39. Infanterie-Brigade - Hannover  (Cdr)
22.04.1914 Generalmajor
   
Great War
   
02.08.1914 Oberste Heeresleitung - Koblenz
22.08.1914 Kaiserliche Deutsche Generalgouvernement Belgien - Brüssel  (Colmar von der Goltz' Chief of Staff in Brussels)
26.11.1914 38. Infanterie-Brigade
25.03.1915 221. Infanterie-Brigade
00.08.1915 40. Infanterie-Brigade
27.08.1915 20. Infanterie-Division (replaced Horst Ritter und Edler von Oetinger)
01.05.1916 Großes Hauptquartier, Generalintendant des Feldheeres - Berlin  (provisional Intendant-General)
21.08.1916 Großes Hauptquartier, Generalintendant des Feldheeres - Berlin  (Intendant-General at Great HQ, replaced von Schoeler)
09.01.1917 16. Infanterie-Division  (replaced Theodor Mengelbier)
25.02.1918 Generalleutnant
03.08.1918 XXXVIII. Reservekorps - Beskidenkorps  (replaced Manfred Frh von Richthofen)  
16.11.1918 Generalkommando z.b.V. Nr.55  (replaced Friedrich von Bernhardi)
03.05.1919 zur Disposition gestellt
   
   

06.05.1914

 

 

*     *     *