Otto von Moser  
(21.03.1860 - 11.10.1931)
place of birth:  Stuttgart, Württemberg
Königreich Württemberg:  KG,  Generalleutnant


Royal Württemberg general officer Otto von Moser commanded XIV. Reserve Corps during the latter part of the Great War. He was also a prolific writer on military issues, having authored the book "Die Württemberger im Weltkrieg" (Württemberg Participants in the World War), published in 1938.
Otto's father, Major Ernst Otto Moser, served honorably in Württemberg's military forces and was thus elevated to nobility status in 1845 by His Majesty King Wilhelm I.

On Mobilization Day, Generalmajor von Moser led his 53rd Brigade from their garrison in Ulm to the Diedenhofen to guard the border. Notably, one of the soldiers serving in von Moser's infantry brigade was the future Wehrmacht Field Marshal Erwin Rommel. Von Moser and his troops crossed the border into Belgium two weeks later to join battle at Virton-Bleid. Pushing into France, his troops were engaged in heavy fighting near Gesnes-en-Argonne; having joined them at the front, General von Moser unfortunately ended up with a severe shrapnel wound on 2 September, an injury which put him out of action until the summer of 1915.

After his long convalescence, Generalmajor von Moser was selected to lead the newly-formed 107th Infantry Division, which entrained for the Lubaczowka River, Poland to support General von Mackensen's Eleventh Field Army near Korzenica. They continued their push eastward through Galicia and into Russian territory, where the Germans formed the Bug-Armee (Army of the Bug). As soon as they arrived in Pinsk (Belarus), however, the 107th was ordered to transfer southern Hungary to take part in the October/November 1915 offensive into Serbia. After their success versus the Serbs, Generalleutnant von Moser's division was recalled back to Hungary and then sent to Lithuania in the Baltic region by year's end.

In the summer of 1916, Generalleutnant von Moser was transferred to Lys, France to replace General Graf von Pfeil und Klein-Ellguth as commander of the 27th Infantry Division. This unit was sent in July 1916 to the River Somme where they were engaged in four straight weeks of heated battle. Following a stint in early 1917 where he provided front line infantry units with specialized training in defensive tactics, von Moser was sent to the Artois region to replace Georg Fuchs as commander of XIV. Reserve Corps, fighting in support of Sixth Army. During the ensuing Battle of Arras (1917), his corps was pounded by British guns during a German defensive action. For his skill and leadership during this conflict, Generalleutnant von Moser was decorated with the Pour le Merite medal.

In mid-June 1917, von Moser's troops were designated Gruppe Arras, switching subordination from Sixth Army to Second Army, commanded by Georg von der Marwitz. The relative quiet in the trenches there came to a sudden end on 20 November when the British launched a massive tank attack along the front by Cambrai. The constant physical and mental stress eventually took its toll on the general, and he retired from the battlefield in February 1918. For his exemplary service, His Majesty the King of Württemberg awarded von Moser with the Commander's Cross of the Militär-Verdienstorden (MVO). In his retirement years, General von Moser penned several notable works on military history and tactics. It was at his estate in Isny im Allgäu that he passed away in October 1931.

 
 
Generalleutnant ................ 18.09.1915

Pour le Mérite .................... 26.04.1917

Württemberg MVO ........... 18.07.1918   Komtur
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
16.04.1877 Infanterie-Regiment Nr. 126 ,,Großherzog Friedrich von Baden (8. Württembergisches) - Straßburg
10.12.1877 Portepée-Fähnrich
07.10.1878 Sekonde-Lietenant
31.07.1882 Militär-Turnschule  (student)
01.03.1883 Militär-Turnschule  (instructor)
02.05.1884 Infanterie-Regiment Nr. 126 ,,Großherzog Friedrich von Baden (8. Württembergisches) - Straßburg  (Bn Adjutant)
23.02.1889 Premier-Lieutenant
01.10.1889 Preußische Kriegsakademie - Berlin
01.10.1892 Großer Generalstab - Berlin  (detached for duty)
14.09.1893 Hauptmann
01.04.1894 Grenadier-Regiment ,,Königin Olga (1. Württembergisches) Nr. 119 - Stuttgart  (Coy Cdr)
12.09.1896 Großer Generalstab - Berlin
18.11.1897 27. Infanterie-Division (2. Königlich Württembergische) - Ulm  (Ia on Alfred von Sick's general staff)  
13.09.1899 Major
22.07.1900 XVIII. Armeekorps - Frankfurt am Main  (Ia on Konrad von Hugo's general staff)
28.02.1902 XIII. (Königlich Württembergische) Armeekorps - Stuttgart  (Ia on Oskar von Lindequist's general staff)
24.04.1904 Infanterie-Regiment ,,Kaiser Wilhelm König von Preußen (2. Württembergisches) Nr. 120 - Ulm  (Bn Cdr)
10.04.1906 Oberstleutnant
10.04.1906 Infanterie-Regiment Nr. 126 ,,Großherzog Friedrich von Baden (8. Württembergisches) - Straßburg  (on staff)
21.05.1906 Preußische Kriegsakademie - Berlin  (Instructor from Great General Staff)
24.03.1909 Oberst
18.11.1909 Großer Generalstab - Berlin  (section chief)
01.04.1910 Infanterie-Regiment Alt-Württemberg (3. Württembergisches) Nr. 121 - Ludwigsburg  (Cdr)
01.10.1912 Generalmajor
01.10.1912 zur Disposition gestellt
27.01.1913 53. Infanterie-Brigade (3. Königlich Württembergische) - Ulm  (Cdr)
   
Great War
   
02.08.1914 53. Infanterie-Brigade  =  5. Armee
07.09.1914 Offizier von der Armee  (convalescent leave)
08.06.1915 107. Infanterie-Division
18.09.1915 Generalleutnant
14.06.1916 27. Infanterie-Division  (replaced von Pfeil und Klein-Ellguth)
12.03.1917 XIV. Reservekorps  (replaced Georg Fuchs)
07.02.1918 Offizier von der Armee
18.07.1918 zur Disposition gestellt
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *