Martin Heinrich Franz Hans Freiherr von Oldershausen
(24.11.1865 - 23.07.1924)
place of birth: 
 Hildesheim

Königreich Sachsen:  AOK-Stabschef,  Generalmajor


Royal Saxon staff officer Martin Freiherr von Oldershausen served for two years as General von Einem's Third Army Chief of Staff in Alsace-Lorraine. He was also General von Eben's Chief of Staff with Army Detachment A toward the end of the Great War. He was born into an ancient noble family from Niedersachsen. Martin's younger brother Erich was likewise a military officer who during the Great War headed up the Field Railway Office. During the years leading up to the War, von Oldershausen functioned as the Chief of the Regimental Staff for Infantry Regiment Nr.105, headquartered in occupied Strasbourg.

Oberstleutnant von Oldershausen remained in this capacity as the 105th entered French territory on 2 August 1914. Within a few days, however, he replaced the commander of the regiment, who had been killed at M
ühlhausen. Oldershausen was soon thereafter promoted to Oberst, and he successfully led his regiment in battle in the Vosges Mountains. For this, he was awarded the Saxon Kingdom's highest military honor - the Military Order of St. Heinrich. He left the regiment in March of 1915 in order to serve as General Paul Fleck's Chief of Staff at VIII. Reserve Corps headquarters. Von Oldershausen remained in this position for over a year, leading his troops as they fought in the Champagne region.

In July 1916, Oberst von Oldershausen was transferred to 3rd Field Army headquarters in order to function as General von Einem's Chief of Staff. His outstanding leadership during the Battle of the Aisne in April 1917 resulted in the Kaiser presenting him with the Pour le Merite medal. He was later promoted to Generalmajor and in January 1918, was transferred from the 3rd Army to take over command duties of the 24th Reserve Division (2nd Saxon), subordinated to the 17th Field Army. After seeing heavy action in battles at Arras, Albert, and again along the River Aisne, von Oldershausen was transferred to Armee-Abteilung A in Alsace to serve as General von Eben's Chief of Staff. Following the Armistice at Compiegne, von Oldershausen was responsible for leading the unit's troops back to the homeland for demobilization. He later functioned as the chief of the disarmament branch at the Reichswehrsministerium, retiring from the military in 1920 at the rank of Generalleutnant. Freiherr von Oldershausen passed away in Hamburg in 1924 at the age of 58.

     
     

Generalmajor ................. 06.11.1917

Pour le Mérite ................. 20.05.1917

Militär-St-Heinrich ...... 09.09.1914  Ritter  (Komtur II:  13.11.1914)
 
 
 

  
   
Curriculum Vitae
   
10.04.1884 Königlich Sächsisches 1. (Leib-) Grenadier-Regiment Nr. 100 - Dresden 
21.12.1884 Portepée-Fähnrich
18.09.1885 Sekonde-Lieutenant
01.04.1887 Königlich Sächsisches 1. Jäger-Bataillon Nr. 12 - Freiberg i.S.
24.07.1892 Premier-Lieutenant
01.10.1892 Preußische Kriegsakademie - Berlin
21.07.1895 Königlich Sächsisches 1. Jäger-Bataillon Nr. 12 - Freiberg i.S.
00.04.1896 Königlich Sächsisches 1. (Leib-) Grenadier-Regiment Nr. 100 - Dresden 
00.04.1896 Großer Generalstab - Berlin  (detached from IR-100)
25.10.1897 Königlich Sächsisches 1. Jäger-Bataillon Nr. 12 - Freiberg i.S.
24.03.1898 45. Infanterie-Brigade (1. Königlich Sächsische) - Dresden  (Adjutant)
16.09.1898 Hauptmann
19.04.1901 Königlich Sächsisches 1. Jäger-Bataillon Nr. 12 - Freiberg i.S.  (Coy Cdr)
28.10.1904 40. Infanterie-Division (4. Königlich Sächsische) - Chemnitz  (Ia on Wilhelm von Basse's General Staff)
20.04.1906 Major
16.04.1907 Königlich Sächsisches 5. Infanterie-Regiment ,,Kronprinz Nr. 104 - Chemnitz  (Bn Cdr)
27.01.1911 Königlich Sächsisches 6. Infanterie-Regt ,,König Wilhelm II. v Württemberg Nr. 105 - Straßburg i. E.  (Bn Cdr)
20.03.1912 Oberstleutnant
19.06.1912 Königlich Sächsisches 6. Infanterie-Regt ,,König Wilhelm II. v Württemberg Nr. 105 - Straßburg i. E.  (Regt Staff)
   
Great War
     
02.08.1914 Königlich Sächsisches 6. Infanterie-Regt ,,König Wilhelm II. v Württemberg Nr. 105  (Regt Staff)
13.08.1914 Königlich Sächsisches 6. Infanterie-Regt ,,König Wilhelm II. v Württemberg Nr. 105  (Cdr)
19.08.1914 Oberst
03.03.1915 VIII. Reservekorps  (Paul Fleck's Chief of Staff)
02.07.1916 3. Armee  (Karl von Einem's Chief of Staff)
06.11.1917 Generalmajor
30.01.1918 24. Reserve-Division (2. Sächsische)  (Cdr, replaced von Morgenstern-Döring)
09.11.1918 Armeeabteilung "A"  (Johannes von Eben's Chief of Staff)
31.12.1920 Generalleutnant  (Charakter)
31.12.1920 zur Disposition gestellt
   
   
 

20.12.1913

 

 

*     *     *