Günther Ludwig Feodor von Pannewitz
(06.12.1857 - 23.09.1936)
place of birth: Nei
ße, Oberschlesien  (Upper Silesia)
Königreich Preußen:  KG,  General der Infanterie


Imperial German general officer Günther von Pannewitz commanded XVII. Army Corps in July 1916 during the Battle of the Somme. Von Pannewitz was in command of 4th Infantry Division during the years leading up to the Great War. His Pomeranian division, which was part of von Linsingen's II. Army Corps, went into battle in August 1914 subordinate to General von Kluck's First Army on Germany's northern-most flank. The division hurriedly pushed through Belgium and into France with their eye on the capital city, not stopping until the devastating Battle of the Marne

Generalleutnant von Pannewitz was transferred in November 1914 to the Eastern Front to replace August von Mackensen as the leader of XVII. Army Corps. The corps was engaged in northwestern Poland, with fighting in Kutno, Lodz, and Rawka-Bzura, where they remained until the summer of 1915. In the meanwhile, von Pannewitz had been promoted to General der Infanterie in January on the occasion of the Kaiser's birthday. In July 1915, XVII. Army Corps joined Armeegruppe Gallwitz to fight the Narev Offensive. After crossing the River Narev in August, the Germans were able to defeat the Russian enemy near Wonsewo. They continued pushing forward until reaching the swamplands of Lithuania.

XVII. Army Corps was thereafter transported to the Western Front, where in the summer of 1916 they fought in support of Germany's Second Army during the Battle of the Somme. Chronic health problems forced General von Pannewitz to finally request in September 1916 release from his duties. He was soon awarded the Pour le Merite in recognition of his years of quality leadership demonstrated on the battlefield. At the insistence of his superior officer, General von Gallwitz, OHL sent to von Pannewitz to Allenstein, where he functioned for the remainder of the War as stellvertrender Kommandierender General (Acting Commander) at XX. Army Corps headquarters. In spite of poor health, the general lived until the age of 78, passing away in September 1939 in Freiburg im Breisgau.

 
 
General der Infanterie .... 27.01.1915

Pour le Mérite .................... 13.09.1916
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1875 Grenadier-Regiment ,,König Friedrich III (2. Schlesisches) Nr. 11 - Breslau
15.04.1875 Sekonde-Lieutenant
13.05.1886 Premier-Lieutenant
24.03.1890 Hauptmann
12.09.1895 Major
00.00.1897 V. Armee-Inspektion - Karlsruhe  (on Friedrich I. von Baden's general staff)
27.07.1900 1. Badisches Leib-Grenadier-Regiment Nr. 109 - Karlsruhe  (Bn Cdr)
22.04.1902 Oberstleutnant
22.04.1902 Grenadier-Regiment ,,König Friedrich III (2. Schlesisches) Nr. 11 - Breslau  (Regimental Adjutant)
19.04.1903 Großer Generalstab - Berlin  (Dept Chief)
18.06.1903 Gouvernement Straßburg im Elsaß  (von Moßner's Chief of Staff)
16.03.1905 Oberst
10.04.1906 5. Badisches Infanterie-Regiment Nr. 113 - Freiburg im Baden  (Cdr)
18.10.1908 14. Infanterie-Brigade - Halberstadt  (Cdr)
24.03.1909 Generalmajor
20.02.1912 4. Infanterie Division - Bromberg  (provisional Cdr)
22.04.1912 Generalleutnant
22.04.1912 4. Infanterie Division - Bromberg  (Cdr, replaced Kolewe)
   
Great War
   
02.08.1914 4. Infanterie Division  =  1. Armee
02.11.1914 XVII. Armeekorps  (replaced August von Mackensen)
27.01.1915 General der Infanterie
07.09.1916 Offizier von der Armee 
23.10.1916 XX. Armeekorps - Stellvertrender KG  (Acting Cdr at XX. Corps HQ in Allenstein)
04.12.1918 zur Disposition gestellt
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *