Walther Gustav Reinhardt
(24.03.1872 - 06.08.1930)
place of birth: 
 Stuttgart, Württemberg
Königreich Württemberg:  AOK-Stabschef,  Oberst


Walther Reinhardt
was a Württemberg officer who functioned during the Great War as Chief of Staff for the Eleventh Field Army engaged n Macedonia under General von Winckler. Reinhardt was born into the family of Royal Württemberg officer and regimental commander, General August von Reinhardt. Walther's brother Ernst (1870-1939) was also a general officer active during the Great War era. Walther and his spouse Luise Fürbringer were married din 1900 and had three children.

In the year's leading up to the Great War, Major Reinhardt functioned as the 1st General Staff Officer (Ia) at Herzog Albrecht's XIII. Army Corps headquarters in Stuttgart. It was also in this capacity that Reinhardt entered
the hostilities in August 1914, with the corps troops, now under the command of Max von Fabeck, immediately seeing action at sites such as Longwy and Varennes. In the Winter of 1914, Reinhardt and most of the corps were transferred to the Ninth Army on the Eastern Front, where they were engaged at Lowicz. When Oberstleutnant Fritz von Loßberg was transferred to OHL in January of 1915, Reinhardt replaced him as XIII. Army Corps Chief of Staff. When Theodor Freiherr von Watter replaced Fabeck at the helm of the corps, it became the first time since 1870 that both the corps Commander and Chief of Staff were Royal Württemberg officers.

The XIII. Army Corps was deployed back to the Western Front in September 1915, where it was briefly engaged in the Champagne region, but then later became entrenched in Flanders. In November 1916, Reinhardt was named Eleventh Army Chief of Staff in Macedonia. In February 1917, he returned West to the River Aisne region in order to head up General Max von Boehn's Seventh Army staff. During the great Spring Offensive of 1918, the Seventh Army took up a position on the right wing of the attacking force, seeing success at Chemin des Dames and along the Aisne-Marne-Canal. The Seventh Army likewise participated in the final assault on over the Marne in mid-July 1918, although the forces were soon instructed to pull back.

Approximately one week prior to the Armistice, Oberst Reinhardt was brought back to Berlin to head up the Prussian War Ministry's newly-organized Demobilization Branch. In January 1919, he replace Heinrich Sche
üch to become Prussia's last Minister of War. In the chaos of post-War Germany, Reinhardt was very successful in helping that country's remnant military forces into what would soon become the Reichswehr. Serving as the first head of Germany's Army Command, Chef der Heeresleitung, Reinhardt was eventually promoted up to General of Infantry and remained on active duty until December 1927 at 55 years of age. The general died three years later and was interred in Berlin.

  
 
Oberst ............................... 18.04.1918 

Pour le Mérite ................. 20.04.1917  (Eichenlaub:  03.06.1918)

Württemberg MVO ........... 00  Ritter
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
     
09.02.1891 Portepée-Fähnrich
09.02.1891 Grenadier-Regiment ,,Königin Olga (1. Württembergisches) Nr. 119 - Stuttgart - Stuttgart  
09.02.1892 Sekonde-Lieutenant
16.07.1899 Premier-Lieutenant
00.00.1901 Großer Generalstab - Berlin
10.03.1904 Hauptmann
22.03.1904 Großer Generalstab - Berlin
10.09.1910 Major
00.00.1912 XIII. (Königlich Württembergische) Armeekorps - Stuttgart  (Ia in Herzog Albrecht's General Staff)
   
Great War
   
02.08.1914 XIII. (Königlich Württembergische) Armeekorps  =  5. Armee  (Ia in Max von Fabeck's General Staff)
23.01.1915 XIII. (Königlich Württembergische) Armeekorps  =  5. Armee  (von Fabeck and von Watter's Chief of Staff)
18.06.1915 Oberstleutnant
27.06.1916 Infanterie-Regiment ,,Prinz Carl (4. Großherzoglich Hessisches) Nr. 118  (Cdr)
20.07.1916 XVII. Armeekorps  (Günther von Pannewitz and Paul Fleck's Chief of Staff)
22.11.1916 11. Armee  (Arnold von Winckler's Chief of Staff)
15.02.1917 7. Armee  (Richard von Schubert and Max von Boehn's Chief of Staff)
18.04.1918 Oberst
04.11.1918 Preußische Kriegsministerium - Berlin  (Chief of Demobilization Office)
02.01.1919 Preußisches Kriegsministerium:  Kriegsminister - Berlin  (replaced Heinrich Scheüch)
   
 
 

06.05.1914

 

 

*     *     *