Julius Friedrich Riemann  
(16.04.1855 - 15.06.1935)
place of birth:  Graudenz, Westpreußen  (Grudziadz, PL)
Königreich Preußen:  General der Infanterie


Imperial German general Julius Riemann served during the Great War as a corps commander. Germany's mobilization day saw General Riemann in charge of 15th Division, subordinate to VIII. Army Corps (Fourth Army). Two months into the hostilities, he replaced General Tülff von Tschepe und Weidenbach as commander of VIII. Corps. Riemann was promoted to General der Infanterie on the Kaiser's birthday in early 1915 as his troops remained involved in heavy fighting in the Champagne region near Perthes. Kaiser Wilhelm visited the area himself in March 1915, when he personally presented Riemann with the Pour le Merite medal in recognition of his outstanding leadership.  

After the fighting settled in late March, VIII. Army Corps was transferred to the Artois to support Sixth Army headquarters during the springtime battles fought at La Bassée and Arras. Riemann and his corps then fought in the trenches along the River Aisne from September through November subordinate to Germany's Seventh Army. Shortly before Christmas 1916, General von Riemann left for the Eastern Front to head up VI. Army Corps fighting in support of Heeresgruppe Linsingen in the Pripyat Swamp region near Stochid (Ukraine). In September 1917, Riemann and his corps moved north to assist Eighth Army in the successful assault on Riga, Latvia. General Riemann thereafter was placed on reserve status and remained in that capacity until retiring in March 1918. After the War, the National Socialists named the army barracks in Düren in Riemann's honor. The highly-decorated general passed away in Wiesbaden at 80 years of age.

 
 
General der Infanterie .... 27.01.1915

Pour le Mérite .................... 16.03.1915
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
12.08.1876 Sekonde-Lieutenant
12.06.1886 Premier-Lieutenant
24.03.1890 Hauptmann
12.09.1895 Major
22.04.1902 Oberstleutnant
16.03.1905 Oberst
13.09.1906 7. Lothringisches Infanterie-Regiment Nr. 158 - Paderborn  (Cdr)
13.09.1906 Generalmajor
24.03.1909 32. Infanterie-Brigade - Saarbrücken  (Cdr) 
09.04.1912 15. Infanterie Division - Köln  (Cdr, replaced von Wartenberg)
22.04.1912 Generalleutnant
   
Great War
   
02.08.1914 15. Infanterie Division  =  4. Armee
05.10.1914 VIII. Armeekorps  (replaced Erich Tülff von Tschepe und Weidenbach)
27.01.1915 General der Infanterie
17.12.1916 VI. Armeekorps  (replaced Georg von der Marwitz)
23.12.1917 Offizier von der Armee
06.03.1918 à la suite:  5.Rheinisches Infanterie-Regiment Nr. 65
06.03.1918 zur Disposition gestellt 
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *