The Prussian Machine  -  Generals

back to  Generals  |  Army  |  Corps  | home    

     Traugott von Sauberzweig        




Traugott Martinvon Sauberzweig
(28.10.1863 - 14.4.1920)
place of birth: 
 Greifenberg, Brandendburg


G
erman general who saw action on both Great War fronts as a corps-level and army-level chief of staff. He was awarded the Pour le Merite in 1917 for outstanding leadership as General von Hutier's chief of staff (8th Army) and their actions at Riga. Sauberzweig was born in 1863 the son of a commoner pastor, but was later brought into the aristocracy.





 
Assignments and Commands  (pre-War)
00.00.0000 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt an der Oder
13.02.1883 Leutnant
00.00.0000 Preußische Kriegsakademie - Berlin
00.00.0000 Infanterie-Regiment ,,Hamburg(2. Hanseatisches) Nr. 76 - Hamburg
00.00.1894 Großer Generalstab - Berlin  (detached from IR76)
00.00.0000 Hauptmann
00.00.1896 Großer Generalstab - Berlin
00.00.0000 II. Armeekorps - Stettin  (general staff)
00.00.0000 4. Infanterie-Division - Bromberg  (general staff) 
00.00.0000 Major
00.00.0000 Preußische Kriegsakademie - Berlin  (instructor)
00.00.0000 XV. Armeekorps - Straßburg  (general staff)
00.00.0000 Infanterie-Regiment ,,Graf Tauentzien von Wittenberg (3. Brandenburgisches) Nr. 20 - Wittenberg  (Bn Cdr)
00.00.1910 Oberstleutnant
21.04.1911 III. Armeekorps - Berlin  (von Bülow's Chief of Staff)
00.00.1912 Oberst
04.04.1913 Grenadier-Regiment Prinz ,,Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt an der Oder  (Cdr)
03.02.1914 XI. Armeekorps - Kassel  (von Plüskow's Chief of Staff)
   
Assignments and Commands  (during Great War)
02.08.1914 XI. Armeekorps  =  3. Armee  (von Plüskow's Chief of Staff)
18.09.1914 9. Armee  (Oberquartiermeister on Hindenburg's staff)
24.12.1914 Generalmajor
24.07.1915 III. Reserve-Korps  (von Carlowitz' Chief of Staff)
17.09.1915 General-Gouverneur - Brussels
27.06.1916 Großer Generalstab, Generalquartiermeister - Berlin  (Freytag-Loringhoven's Chief of Staff)
12.09.1916 Großer Generalstab, Generalquartiermeister - Berlin  (temporary replacement)
16.11.1916 8. Armee  (Chief of Staff for Mudra, Kirchbach, and Hutier)
09.07.1917 Heeresgruppe Eichhorn - Wilna  (von Eichhorn's Chief of Staff)
09.09.1917 10. Armee  (von Eichhorn's Chief of Staff)     (concurrent with above)
27.12.1917 18. Armee  (von Hutier's Chief of Staff) 
15.07.1918 Generalleutnant
07.08.1918 convalescent leave
05.11.1918 Heeresgruppe Gallwitz - Verdun  (von Gallwitz' Chief of Staff)
28.12.1918 38. Infanterie-Division   (Cdr)     (replaced Schultheis) 
05.07.1919 zur Disposition gestellt
   
Pour le Merite:  6 September 1917
highest rank:  Generalleutnant





*     *     *