The Prussian Machine  -  Generals

back to  Generals  |  home    

     Hans von Seeckt        





Johannes Friedrich Leopold von Seeckt
(22.4.1866 - 27.12.1936)
place of birth:  Schleswig


Haughty, cold and calculating, Hans "the Sphinx" was best-known for his post-war organization of the German Reichswehr.  At war's outbreak, he was Lochow's Chief of Staff in III. Corps (attached to Kluck's First Army); by 1915 he transferred to Chief of Staff for Mackensen's Eleventh Army in Galicia where he fought at Gorlice-Tarnow, earning the Pour le Merite. He also served as Chief of Staff for Austro-Hungarian commanders: Pflanzer-Baltin, Archduke Karl and Archduke Joseph. The final year of the war saw him in the Middle East attached to the Turkish Army. 

Following the Great War, von Seeckt was promoted lieutenant general and went to Koenigsberg to oversee the evacuation. He then served as Reichswehr Chief of General Staff (1919-1926) and was ultimately promoted to colonel general. During that time, von Seeckt earned the reputation as a bitter enemy of the Weimar Republic. General von Seeckt also served in German Congress and later functioned as Chiang Kai-shek's military advisor in China (1933-35).

 
Assignments and Commands  (pre-War)
00.00.1885 ,,Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin
15.01.1887 Leutnant
00.00.1893 Preußische Kriegsakademie - Berlin
00.00.1897 III. Armeekorps - Berlin  (on von Lignitz' General Staff)
01.04.1913 III. Armeekorps - Berin  (von Lochow's Chief of Staff)
04.04.1913 Oberstleutnant
   
Assignments and Commands  (during Great War)
02.08.1914 III. Armeekorps  (von Lochow's Chief of Staff)
27.01.1915 Oberst
09.03.1915 11. Armee  (von Fabeck and von Mackensen's Chief of Staff)
27.04.1915 Heeresgruppe Kiew  (von Mackensen's Chief of Staff)     (concurrent with above)
26.06.1915 Generalmajor
18.09.1915 Heeresgruppe Mackensen - Galizien/Südpolen  (von Mackensen's Chief of Staff)
00.06.1916 7. k.u.k. Armee  (Pflanzer-Baltin's Chief of Staff)
00.10.1916 Heeresgruppe Erzherzog Karl  (Chief of Staff)
00.12.1916 Heeresgruppe Erzherzog Joseph  (Chief of Staff)
00.12.1917 Osmanische Armee  (Turkish Army Chief of Staff)
   
Assignments and Commands  (post-War)
01.01.1919 Armee-Oberkommando-Nord - Bartenstein  (Cdr) 
04.07.1919 Generalstab des Feldheeres  (Field Army Chief of General Staff until 30.9.1919)
17.03.1920 Gruppenkommando 1 - Berlin 
02.04.1920 Chef des Heeresleitung     (replaced Reinhardt) 
   
Pour le Merite:  14 May 1915
highest rank:  Generalmajor





*     *     *