Max Stapff
(07.09.1870 - 01.11.1938)
place of birth:  Viesebach bei Altenburg
Königreich Preußen:  AOK-Stabschef,  Oberstleutnant  (Art)


Imperial German field officer and Blue Max winner Max Stapff served on several general staffs during the Great War. Stapff began the War on the Eastern Front and participated in the Battle of Tannenberg. He was the Ia, Chief Operations Officer (1.GSO) on staff with General von Gallwitz as those troops gradually made their way south, engaging the Russians at Przasnysz, Mlawa, and Nowogeorgiewsk.

After getting as far south as Serbia, Gallwitz' Eleventh Army was sent to the Western Front in early 1916 and saw action at Verdun. Major Stapff was transferred to serve with General Fritz von Below's First Army shortly after the Somme Offensive. Continuing his duties as Chief of Staff in Flanders area for generals Otto von Below and Georg von der Marwitz, receiving both a promotion to lieutenant colonel and the Pour le Merite medal. In early 1918, Stapff returned to the eastern theater and served as Tenth Army Chief of Staff with commander Erich von Falkenhayn. As the Russians had already capitulated by then, Tenth Army staff and troops were chiefly engaged in administrative tasks and overseeing the peaceful transfer of Russian troops to their homeland. After Armistice, Stapff continued his military service and retired from active duty in September 1921 as a brevetted Oberst.

 
 
Oberstleutnant .............. 18.12.1917

Pour le Mérite ................. 23.12.1917
 
 
 

  
   
Curriculum Vitae  
    
00.00.1889 Fußartillerie-Regiment
20.09.1890 Sekonde-Lieutenant
25.11.1898 Premier-Lieutenant
20.03.1906 Hauptmann
00.00.0000 Fußartillerie-Regiment ,,von Dieskau (Niederschlesisches) Nr. 6 - Neiße  (Bty Cdr)
21.04.1911 35. Infanterie-Division - Graudenz/Thorn  (on Paul Oldenburg's General Staff)
01.10.1912 Major
00.00.1914 Gouvernement Graudenz  (on Genlt von Zastrow's General Staff)
   
Great War  
    
02.08.1914 Gouvernement Graudenz  (on Genlt von Zastrow's General Staff)
00.10.1914 Korps Zastrow  (on Genlt von Zastrow's General Staff)
20.11.1914 Garde-Reservekorps  (Ia on Max von Gallwitz' staff)
09.02.1915 Armeegruppe Gallwitz  (Ia on Max von Gallwitz' staff)
07.08.1915 12. Armee  (Ia on Max von Gallwitz' staff)
23.09.1915 11. Armee  (Ia on Max von Gallwitz' staff)
16.07.1916 1. Armee  (Ia on Fritz von Below's staff)
16.12.1916 VII. Reservekorps  (Franz Frh von Soden's Chief of Staff)
25.05.1917 6. Armee  (Otto von Below's Chief of Staff)
27.08.1917 2. Armee  (Georg von der Marwitz' Chief of Staff)
18.12.1917 Oberstleutnant 
27.02.1918 10. Armee  (Erich von Falkenhayn's Chief of Staff)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *