Paulus Alfred Wilhelm von Stolzmann
(01.04.1863 - 05.08.1930)
place of birth: 
Stolberg, Harz
Königreich Preußen:  AOK-Stabschef,  Generalleutnant


General Paulus von Stolzmann served during the Great War as Chief of General Staff for Alexander von Linsingen's , the Army of the South Army. Working as a regimental commander in the months leading up to Mobilization, Stolzmann was immediately sent to oversee General von Boehn's IX. Reserve Corps headquarters, based along the North Sea coast as a part of the Army of the North. The corps moved into northern Belgium by the end of August in order to help prevent von Kluck's First Army from being outflanked during the "Race to the Sea". 

In January 1915, von Stolzmann was transferred East to Muncacz, Hungary (present-day Mukacheve, Ukraine) to head up General von Linsingen's staff at the Südarmee headquarters. With the German troops successfully engaged in a series of battles in the Carpathian Mountains region, von Stolzmann was recognized in July 1915 with the Pour le Merite for his outstanding leadership during the campaign. He was then transferred to L'viv to head up the general staff for General Linsingen's Army of the Bug, a force later known as Army Group Linsingen. From July 1916 through August 1918, General von Stolzmann was in charge of 78th Reserve Division forces. Iniitially entrenched near Dünaberg (Daugavpils, Latvia), the unit was redeployed in April 1917 to Alsace, France, and then along the River Aisne. They conducted well-planned operations during the summer of 1917 at Chemin des Dames and near Vauxaillon. Fighting alongside Armeeabteilung C troops between the Meuse and Moselle rivers, von Stolzmann's division engaged U.S. soldiers in April 1918 near Remieres Forrest, handing the Yanks one of their few defeats of the Conflict. 

Generalleutnant von Stolzmann took over the reigns of the 16th Infantry Division in August 1918, returningn with those soldiers back to the German homeland for demobilization. After the signing of the Armistice, von Stolzmann served in 1920-21 as the commander of Wehrkreis IV and the 4th Infantry Division. He ultimately was promoted to General der Infanterie before retiring from active duty. His son, also name Paulus, served as Nazi Germany's Ambassador in Washington DC and Chicago during the Second World War. 

 
 
Generalleutnant ............ 01.07.1918

Pour le Mérite ................. 07.07.1915

Militär-Max-Joseph ...... 21.07.1915  Kommandeur
 
 
 

  
    
Curriculum Vitae  
    
01.10.1881 2. Kurhessisches Infanterie-Regiment Nr. 82 - Göttingen  (Einjährig-Freiwilliger)
13.02.1883 Sekonde-Lieutenant
00.00.1885 2. Kurhessisches Infanterie-Regiment Nr. 82 - Göttingen  (Bn Adjutant)
30.09.1890 Preußische Kriegsakademie - Berlin
16.06.1891 Premier-Lieutenant
00.00.1893 2. Kurhessisches Infanterie-Regiment Nr. 82 - G öttingen  (Regt Adjutant)
01.04.1894 Großer Generalstab - Berlin  (detached from IR-82)
19.03.1896 Hauptmann
19.03.1896 Großer Generalstab - Berlin  (permanently assigned)
27.01.1900 1. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr. 132 - Straßburg i. E.  (Coy Cdr)
21.03.1902 35. Infanterie-Division - Graudenz  (Ia on Heinrich XIX. Fürst von Reuß' General Staff)
12.09.1902 Major
12.09.1902 XVII. Armeekorps - Danzig  (Ia on Georg von Braunschweig's General Staff)
22.05.1909 Oberstleutnant
27.01.1912 IX. Armeekorps - Altona  (Karl von Plettenberg's Chief of Staff)
22.04.1912 Oberst
16.06.1913 in den erblichen Adelstand erhoben  (elevated into the German nobility)
01.10.1913 2. Thüringisches Infanterie-Regiment Nr. 32 - Meiningen  (Cdr)
   
Great War  
   
02.08.1914 IX. Reservekorps  (Max von Boehn's Chief of Staff)
24.12.1914 Generalmajor
20.01.1915 Süd-Armee  (Alexander von Linsingen's Chief of Staff)
06.07.1915 Bug-Armee  (Alexander von Linsingen's Chief of Staff)
09.09.1915 Heeresgruppe Kiew  (Alexander von Linsingen's Chief of Staff, concurrent with above)
21.07.1916 78. Reserve-Division  (provisional Cdr)
19.09.1916 78. Reserve-Division  (Cdr, replaced Max von  Müller)
01.07.1918 Generalleutnant
03.08.1918 16. Infanterie-Division  (provisional Cdr)
15.09.1918 16. Infanterie-Division  (Cdr, replaced Arthur von Lüttwitz)
09.05.1919 Offizier von der Armee
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *