Oskar Freiherr von Watter  
(02.09.1861 - 23.08.1939)
place of birth:  Ludwigsburg, Württemberg
Königreich Württemberg:  KG,  Generalleutnant  (Art)


Württemberg
general officer and Baron Oskar Freiherr von Watter headed 54th Infantry Division during the Great War. He also commanded a reserve corps during the War's final few months. General von Watter was descended from old Pomeranian nobility. His cousin Theodor was likewise a Württemberg general and corps-level commander during the First World War.

During the two years leading up to German mobilization, Freiherr von Watter
headed the 10th Field Artillery Brigade in Posen. This unit went into battle on  2 August 1914 subordinate to General Robert Kosch's 10th Division and Crown Prince Wilhelm's Fifth Field Army. By the end of August, V. Corps commander General von Strantz had put von Watter in charge of artillery for the entire corps. Then in September 1914, he was charged with artillery support for between the rivers Orne and Meuse. In February 1915, General von Watter was placed in command of the newly-formed 54th Infantry Division. Inititially engaged in northern France, the division was transported east to Ukraine in order to support Army Group Gallwitz during the Narew Offensive.

Freiherr von Watter's infantry division returned to the Western Front in September 1915 and were engaged in the Spring Offensive near Douai. The subsequent few months saw his troops in action at Noyon, Compiegne, and Verdun. From November 1916 through April 1917, the divisional troops were bogged down in the trenches of
Woëvre Plains, France. By the end of July, they joined Fourth Army in Flanders to battle the British, then in August to Cambrai to occupy trenches in the Havrincourt - La Vacquières sector. For his energetic leadership during this period, Kaiser Wilhelm recognized the newly-promoted Generalleutnant von Watter with Pour le Merite in December 1917.

Early in 1918, von Watter replaced General von H
ügel as commander of XXVI. Reserve Corps, and his new troops were soon transferred from Savigny to Charleville. In April, the corps became part of General von Hutier's 18th Army, remaining so until War's end. After cessation of hostilities, von Watter led his corps back to the Kassel region for the demobilization process. He continued as a commanding general in the Reichswehr. He also led Freikorps troops in April 1920 as they killed thousands during the five-day Ruhr Red Uprising. Oskar Freiherr von Watter passed away in 1939 and was buried at Berlin's Invaliden Friedenhof. 

 
 
Generalleutnant ................ 06.11.1917

Pour le Mérite .................... 23.12.1917  (Eichenlaub:  03.11.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
14.04.1879 Sekonde-Lieutenant
00.00.1879 Feld-Artillerie-Regiment ,,König Karl (1. Württembergisches) Nr. 13 - Ulm
15.06.1888 Premier-Lieutenant
14.09.1893 Hauptmann
00.00.0000 31. Infanterie Division - Straßburg im Elsaß  (on Genlt von Jena's general staff)
20.06.1895 26. Infanterie-Division (1. Königlich Württembergische) - Stuttgart  (on general staff)
00.00.1899 Feld-Artillerie Schießschule - Jüterbog  (instructor)
00.00.1901 XIII. Armeekorps - Stuttgart  (on Ludwig Frh von Falkenhausen's general staff)
18.05.1901 Major
00.00.0000 Feld-Artillerie-Regiment Prinz-Regent Luitpold von Bayern (2. Württembergisches) Nr. 29 - Ludwigsburg
00.00.0000 2. Ostpreußisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 52 - Königsberg i.Pr.
00.00.0000 1. Kurhessisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 11 - Kassel 
19.12.1907 Oberstleutnant
20.04.1909 2. Lothringisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 34 - Metz  (Cdr)
27.01.1911 Oberst
18.04.1912 10. Feldartillerie-Brigade - Posen  (Cdr)
01.10.1913 Generalmajor
   
Great War
   
02.08.1914 10. Feldartillerie-Brigade  =  5. Armee
28.02.1915 54. Infanterie-Division
06.11.1917 Generalleutnant
05.03.1918 XXVI. Reservekorps  (replaced Otto Frh von Hügel)
22.12.1918 17. Armee  (replaced Bruno von Mudra)
18.01.1919 VII. Armeekorps - Münster  (replaced Wilhelm von Woyna)
01.01.1919 Reichswehr-Brigade 7 - Münster  (Cdr)
01.10.1919 Wehrkreis VI - Münster  (Cdr)
30.04.1920 zur Disposition gestellt
12.07.1920 aus der Reichswehr
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *