Richard Ludwig Wellmann  
(29.06.1859 - 12.06.1934)
place of birth:  Schönfeld, Brandenburg
Königreich Preußen:  Generalleutnant


Imperial German general officer and Pour le Merite recipient Richard Wellmann served as a corps-level commander during the Great War. Generalmajor Wellmann was in command of 31st Infantry Brigade as Germany went into battle in August 1914. The brigade initially fought in support of Duke Albrecht's Seventh Army, seeing action during the First Battle of the Marne and in Champagne. He was transferred that October to lead 37th Infantry Brigade which was entrenched near Reims

In the early weeks of 1915, Wellmann was again transferred, this time to command 18th Reserve Division. These troops were initially subordinate to General von Fabeck's First Army, thereafter fighting also in support of Second Army and then Sixth Army headquarters. In mid-summer 1916, the division was sent to the Somme River area to once again be engaged in support First Army, this time commanded by General Fritz von Below. Wellmann's leadership during this period earned him the Roter Adler-Orden (Order of the Red Eagle). In October 1916, Wellmann was sent to the Eastern Theater to replace Arthur von Lüttwitz as commander of 20th Infantry Division. Within a few weeks, the 20th was transferred to the Western Front to fight with Seventh Army in Lorraine. Field Marshal von Hindenburg's only son, Oskar, served for a time as one of Wellmann's staff officers at 20th Division HQ.

On Kaiser Wilhelm's birthday 1917, Wellmann was promoted to the rank of Generalleutnant. The following summer, Wellmann and his 20th Division were sent to the Galician Front where they fought alongside k.u.k. troops of the Austro-Hungarian Empire. Toward the end of summer 1917, 20th Division was sent north to the area near Riga, Latvia, where they were subordinate the General von Hutier's Eighth Army. Returning West in mid-September 1917, the 20th was engaged in the Third Battle of Ypres near Passchendaele, and was soon thereafter folded into the Gruppe Arras as part of Germany's Second Army. During the Battle of Cambrai, Wellmann received command of VII. Reserve Corps, headquartered near Reims. Seven months later, he was put in charge of XIV. Reserve Corps, subordinate to Seventeenth Army. Within just a few weeks, however, Generalleutnant Wellmann was selected to replace Kurt von Morgen as commander of I. Reserve Corps. When the hostilities officially ended in November 1918, I. Reserve Corps became part of Grenzschutz West stationed along the Lahn River. He continued in military service as head of Generalkommando z.b.V. Nr.52, which was part of Germany's post-War Grenzschutz-Ost unit.
Generalleutnant Wellmann, who lost two of his three of his sons during the War, passed away on 11 June 1934 in Hannover.

 
 
Generalleutnant ............... 27.01.1917

Pour le Mérite .................... 23.12.1917  (Eichenlaub:  26.10.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
01.04.1877 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt an der Oder
12.10.1878 Sekonde-Lieutenant
01.10.1884 Preußische Kriegsakademie - Berlin
21.07.1887 Grenadier-Regiment ,,Prinz Karl von Preußen (2. Brandenburgisches) Nr. 12 - Frankfurt an der Oder  
03.04.1888 Infanterie-Regiment ,,von Horn (3. Rheinisches) Nr. 29 - Trier 
03.04.1888 Premier-Lieutenant
18.10.1889 Infanterie-Regiment ,,von Horn (3. Rheinisches) Nr. 29 - Trier  (Regimental Adjutant)
16.12.1891 32. Infanterie-Brigade - Saarbrücken  (Brigade Adjutant) 
17.06.1893 Hauptmann
18.06.1895 Infanterie-Regiment ,,von Horn (3. Rheinisches) Nr. 29 - Trier  (Coy Cdr) 
25.03.1899 39. Infanterie-Division - Colmar (Adjutant, attached to IR 170) 
16.06.1900 Major
23.03.1902 2. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr. 137 - Hagenau  (Bn Cdr)
16.10.1906 Infanterie-Regiment ,,Friedrich Wilhelm von Braunschweig (1. Ostfriesisches) Nr. 78 - Osnabrück  (on regimental staff)  
16.10.1906 Oberstleutnant
12.12.1909 Oberst
22.03.1910 Füsilier-Regiment ,,GFM Prinz Albrecht von Preußen (1. Hannoversches) Nr. 73 - Hannover  (Cdr) 
28.02.1913 31. Infanterie-Brigade - Trier  (Cdr)
22.03.1913 Generalmajor
   
Great War
   
02.08.1914 31. Infanterie-Brigade  =  4. Armee
30.10.1914 37. Infanterie-Brigade  =  2. Armee
23.02.1915 18. Reserve-Division  (replaced Leo Sontag)
01.10.1916 20. Infanterie-Division  (replaced Arthur von Lüttwitz)
27.01.1917 Generalleutnant
13.12.1917 VII. Reservekorps  (replaced Otto von Garnier)
15.06.1918 XIV. Reservekorps  (replaced Arthur von Lindequist)
24.08.1918 I. Reservekorps   (replaced Kurt von Morgen)
08.04.1919 Offizier von der Armee 
18.06.1919 zur Disposition gestellt 
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *