Karl Viktor von Wilsdorf
(18.01.1857 - 25.03.1920)
place of birth:  Großhartmannsdorf, Sachsen  (Saxony)
Königreich Sachsen:  Kriegsminister,  General der Infanterie


Saxon general officer Karl von Wilsdorf served as that kingdom's War Minister during the First World War. Viktor was born in a small village southern Saxony near the Bohemian border. After passing the Abitur exam at König- Albert-Gymnasium in Freiberg, he enlisted in the Saxon Army in 1875 as a one-year volunteer. After about 14 years service in his original regiment,
Wilsdorf was promoted to lead a company in the Royal Saxon Army's 2nd Jäger Battalion, and his military career was underway.

Following stints as a battalion commander, Wilsdorf was transferred to Dresden to replace Otto von Tettenborn as Commandant of the Saxon Cadet Corps. He then moved up to the Saxon War Ministry to serve as head of the Department for Personnel Affairs for then next seven years, going on active reserve status about one year prior to the outbreak of the Great War.

When the War began, von Wilsdorf was reactivated to function as the Chief of Staff for General Georg von Schweinitz, who had been appointed acting Commanding General of the XIX. Army Corps in Leipzig. One month later, he found himself back in Dresden serving as War Minister Adolph von Carlowitz' provisional replacement. When it became clear after about one year that von Carlowitz would be remaining on the Front, General von Wilsdorf was permanently installed as Saxon War Minister in October 1915 and remained at this post for the remainder of the conflict. He went into retirement following the Armistice of November 1918 and died in Dresden in 1920. 

 
 

Kriegsminister  ................. 10.09.1914  -  11.11.1918
General der Infanterie .... 11.02.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.1875 Königlich Sächsisches Schützen (Füsilier)-Regiment ,,Prinz Georg Nr. 108 - Dresden (Einjährig Freiwilliger)
00.00.1876 Fahnenjunker 
23.02.1877 Sekonde-Lieutenant
18.12.1883 Premier-Lieutenant
13.12.1889 Hauptmann
13.12.1889 Königlich Sächsische 2. Jäger-Bataillon Nr. 13 - Dresden  (Coy Cdr)
26.03.1899 Major
25.05.1899 Königlich Sächsisches 7. Infanterie-Regiment ,,König Georg Nr. 106  (Bn Cdr)
20.09.1901 XIX. (II. Königlich Sächsisches) Armeekorps - Leipzig  (Heinrich Leo von Treitschke's General Staff)
26.03.1903 Königlich Sächsische 1. Jäger-Bataillon Nr. 12 - Freiburg im Sachsen  (Bn Cdr)
21.03.1904 Oberstleutnant
22.04.1905 Königlich Sächsisches Kadettenkorps - Dresden  (Cdr, replaced Otto von Tettenborn)
17.08.1906 Königlich Sächsisches Kriegsministerium - Dresden  (Saxon War Ministry, Personnel Department Chief)
23.11.1906 Oberst
11.09.1910 Generalmajor
00.00.1911 in den erblichen Adelstand erhoben  (elevated into the Saxon nobility)
22.09.1913 zur Disposition gestellt
   
Great War
   
02.08.1914 XIX. (II. Königlich Sächsisches) Armeekorps - Leipzig  (reactivated as Deputy Cdr Schweinitz' Chief of Staff)
10.09.1914 Königlich Sächsisches Kriegsministerium - Dresden  (provisional Royal Saxon Minister of War, replaced Adolph von Carlowitz)
10.09.1914 Generalleutnant
25.10.1915 Königlich Sächsisches Kriegsministerium - Dresden  (Royal Saxon Minister of War)
11.02.1918 General der Infanterie
13.11.1918 außer Dienst
   
   
 

23.12.1911

 

 

*     *     *