Ludwig Alexander Friedrich August Philipp Freiherr von Falkenhausen
(13.09.1844 - 04.05.1936)
place of birth:  Guben, Niederlausitz  (Brandenburg)
Königreich Preußen:  OBH,  GenGouv von Belgien,  Generaloberst


Prussian baron and Generaloberst Ludwig von Falkenhausen served as both corps- and army-level commander during the Great War. He was born into the home of imperial Prussian Lieutenant General Alexander von Falkenhausen and his Russian-born wife Katharina von Rouanet. Young Ludwig began his budding military career as an 11-year old we he entered the Cadet Institute in Potsdam in 1856. In 1862, he received orders to report to Potsdam's Foot Guards Regiment, the unit he later saw action with during the Austro-Prussian War of 1866. During the Franco-Prussian War of 1870-71, 1st Lieutenant Falkenhausen functioned as field artillery regimental adjutant and
participated in actions at Gravelotte-St Privat, Beaumont, and Sedan.

After the War, von Falkenhausen
completed several assignments as a general staff officer in Karlsruhe, Trier, and Koblenz, a battalion commander in Cologne, and was then recalled to Berlin to serve as Guard Corps Chief of Staff. After stints as regimental and brigade commander, he was assigned to quartermaster duties with the Great General Staff and then as Director of the General War Department at the War Ministry. He also concurrently served in the Lower House (Bundesrat) of Prussia's Parliament. Prior to retiring from the military, von Falkenhausen also served as a divional commander, as well as commander of XIII. Imperial Army Corps of Württemberg.

Called out of retirement at the age of 74, General von Falkenhausen commanded the Ersatz Corps which was subordinate to Bavarian Crown Prince Rupprecht's Sixth Army. His troops were engaged in front-line action at Nancy- Epinal. As senior commander of Army Detachment "A" (also known as Army Detachment Falkenhausen) he was promoted to the rank of colonel general, and his soldiers were mainly engaged in trench warfare in northeastern France (Lorraine). It was for these actions that Falkenhausen was awarded the Pour le Merite for distinguished service. He lead coastal defense troops for about four months from headquarters in Hamburg, after which he was transferred back to the Western Front to head up the Sixth Army (1916-17). There troops under his command fought in the trenches in Flanders and Artois, along the so-called Siegfried Line, and during the Spring Offensive at Arras.  For this he received the coveted Order of the Black Eagle. Von Falkenhausen was then transferred to Belgium in April 1917 to serve as the Governor General there until War's end. 

Generaloberst von Falkenhausen was married to Helene von Waldow und Reitzenstein, with whom he had a son Friedrich and a daughter Elsa. Two other subsequent children did not survive. Helene died at the age of 39 while they were stationed in Cologne. A few years later, he married Alice Petzold from Chemnitz. Von Falkenhausen died on 4 May 1936 in Görlitz and was interred in the Invaliden-Friedhof in Berlin. 

 
 
Generaloberst ................... 24.12.1914

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871

Pour le Mérite .................... 23.08.1915  (Eichenlaub:  25.04.1916)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
02.05.1859 Preußische Hauptkadettenanstalt - Berlin/Lichterfelde
06.05.1862 1. Garde-Regiment zu Fuß - Potsdam
06.05.1862 Sekonde-Lieutenant
01.10.1865 Preußische Kriegsakademie - Berlin
15.06.1866 Der Deutsche Krieg von 1866   (Main-Armee, Adjutant in Garde-Reserve IR during Austro-Prussian War of 1866) 
15.11.1866 Preußische Kriegsakademie - Berlin 
28.07.1868 1. Garde-Regiment zu Fuß - Potsdam
01.10.1868 Garde-Feldartillerie-Regiment - Berlin 
01.06.1869 1. Garde-Regiment zu Fuß - Potsdam  (Adjutant)
13.11.1869 Premier-Lieutenant
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
03.06.1871 28. Infanterie-Division - Karlsruhe (Adjutant)
22.03.1872 Füsilier-Regiment ,,Fürst Karl-Anton von Hohenzollern (1. Hohenzollernsches) Nr. 40 - Rastatt
22.03.1872 Hauptmann
20.11.1873 XIV. Armeekorps - Karlsruhe  (on Graf von Werder's general staff)
21.01.1875 16. Infanterie-Division - Trier  (on general staff)
10.05.1879 VIII. Armeekorps - Koblenz  (on von Goeben's general staff)
18.10.1879 Major
03.12.1885 5. Rheinisches Infanterie-Regiment Nr. 65 - Köln  (Bn Cdr) 
05.02.1887 Großer Generalstab - Berlin
22.03.1887 Gardekorps - Berlin (Alexander von Pape's Chief of General Staff)
22.03.1887 Oberst-Lieutenant
21.07.1889 Oberst
11.06.1890 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4 - Koblenz  (Cdr)
18.06.1892 29. Infanterie-Brigade - Köln  Cdr)
28.07.1892 Generalmajor
18.04.1893 Großer Generalstab, Oberquartiermeister - Berlin  (Deputy Chief of the Great General Staff)
27.01.1895 Preußisches Kriegsministerium - Allgemeines Kriegsdepartement (AD) - Berlin  (Chief of General War Dept to 26.01.1897)
16.06.1896 General-Lieutenant
08.02.1895 Bundesrat, stellvertretender Bevollmächtiger  (Deputy Plenipotentiary in Parliament)
27.01.1897 2. Garde-Infanterie-Division - Berlin  (Cdr) 
25.03.1899 XIII. (Königlich Württembergisches) Armeekorps - Stuttgart  (Cdr)
14.09.1900 General der Infanterie
08.03.1902 zur Disposition gestellt
   
Great War
   
28.08.1914 Ersatzkorps  =  6. Armee
15.09.1914 Armeeabteilung "A"   (aka:  Army Detachment Falkenhausen)
24.12.1914 Generaloberst
15.04.1916 Küstenverteidigung - Hamburg  (Coastal Defense)
28.08.1916 6. Armee  (replaced Crown Prince Rupprecht)
22.04.1917 Kaiserliche Deutsche Generalgouvernement Belgien - Brüssel  (Governor General in Belgium, replaced Freiherr von Bissing)
   
   
 

01.05.1895

 

 

*     *     *