Albano von Jacobi
(16.10.1854 - 23.05.1919)
place of birth: 
 Köln  (Cologne)
Königreich Preußen:  Generaladjutant SM,  General der Infanterie


Imperial Prussian general officer Albano von Jacobi served as an Adjutant General in Kaiser Wilhelm II's entourage. During the Great War years, Jacobi was additionally in command of the 1st Landwehr Division.

After launching his military career with 1st Foot Guards Regiment in Potsdam and attaining the rank of Leutnant, Jacobi was selected in 1877 to function as personal aide-de-camp to young Prince Wilhelm, the future German Kaiser. Leutnant von Jacobi also moved into Villa Frank with Wilhelm as the Prince began his university studies in Bonn. He remained Wilhelm's constant companion, whether at university functions or parties at the student pubs. He was also an expected guest at official state receptions in Berlin and at the court of Wilhelm's grandmother Queen Victoria of Great Britain. Leutnant von Jacobi was perceived by most as a good Joe, if not somewhat slow on the uptake. After his charge was crowned Kaiser Wilhelm II in 1888, Oberleutnant von Jacobi was dispatched to London as emissary to present Queen Victoria with the official news of the event. 

Upon his promotion to Hauptmann, Jacobi was brought to Berlin to again work as a duty adjutant in the Kaiser's court. As a major, he was sent to Rome to serve as military attaché there from 1895 to 1900. Tours as a regimental commander and a brigade commander were followed by Generalmajor von Jacobi
's selection as General à la suite and an assignment to St. Petersburg as Prussian military attaché from 1905 to 1908. Von Jacobi was promoted to Generalleutnant, and when he returned to Berlin, was assigned the task of heading up the General-Ordenskommission (charged with awarding military decorations). Although he was promoted to General der Infanterie in 1912, as Germany went to War two years later, von Jacobi initially did not receive an active command since he had not commanded troops since 1905.

It was not until mid-October 1914 that General von Jacobi was chosen to head up 33rd Landwehr Brigade, fighting on the Eastern Front in support of Eighth Army. Near the end of the year, he was given command of 1st Landwehr Division and distinguished himself by his exemplary leadership during the Second Battle of Masurian Lakes in February 1915. His Landwehr troops were then transferred to the Pripyat Swamp region where they fought in the trenches to support Germany's Twelfth Army. The division was transferred in February 1916 in subordination to Army Group Linsingen and fought the Russians in difficult defensive battles that summer along the Stochid River area. Continued successes against the Russian onslaught earned General von Jacobi the Pour le Merite medal in April 1917.  As the fighting on the Eastern Front died down in early 1918, the Landwehr division was sent west to support Fourth Army dug in at Flanders. After the Armistice was signed, General von Jacobi then led his charges back to the German homeland for demobilization and retired from active military service in January 1919.  The 75-year old officer passed away within months, however, and was laid to rest in Stralsund.

 
 
General der Infanterie .... 13.09.1912

Pour le Mérite .................... 12.04.1917
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae  
   
02.04.1874 1. Garde-Regiment zu Fuß - Potsdam  (Fahnenjunker)
11.03.1875 Sekonde-Lieutenant
00.00.1877 persönlicher Adjutant des Prinzen Wilhelm von Preußen  (ADC to future Kaiser Wilhelm II)
17.02.1885 Premier-Lieutenant
00.00.1888 Großer Generalstab - Berlin
02.09.1889 Hauptmann
00.00.1889 21. Infanterie-Brigade - Schweidnitz  (Adjutant)
00.00.1892 diensttuender Flügeladjutant SM des Kaiser und Königs  (Orderly ADC in HM Wilhelm II's court)
14.09.1893 Major
24.10.1895 Deutsche Botschaft: Militärattaché - Rome  (Prussian Military Attaché in Italy)
27.01.1899 Oberst-Lieutenant
00.11.1899 diensttuender Flügeladjutant SM des Kaiser und Königs  (Orderly ADC in HM Wilhelm II's court)
25.06.1900 Großer Generalstab - Berlin  (Department Chief)
18.05.1901 Oberst
18.05.1901 Füsilier-Regiment ,,von Gersdorff (1. Kurhessisches) Nr. 80 - Wiesbaden  (Cdr)
22.04.1905 Generalmajor
22.04.1905 9. Infanterie-Brigade - Frankfurt an der Oder  (Cdr)
19.12.1905 General à la suite SM des Kaiser und Königs  (General a la suite in HM Wilhelm II's court)
19.12.1905 Deutsche Botschaft: Militärattaché - St. Petersburg  (Prussian Military Attaché in Russia)
02.05.1908 Generalleutnant
10.09.1908 Präses der General-Ordenskommission  (Chief of Prussian General Commission on Military Decorations)
13.09.1912 General der Infanterie
   
Great War  
   
02.08.1914 General à la suite SM des Kaiser und Königs  (General a la suite in HM Wilhelm II's court)
14.10.1914 33. Landwehr-Infanterie-Brigade
17.12.1914 1. Landwehr-Infanterie-Division
27.01.1916 Generaladjutant SM Wilhelm II  (Adjutant General to HM Wilhelm II, concurrent with above)
20.01.1919 zur Disposition gestellt
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *