Oskar Fromhold Friedrich Olof von Lindequist
(10.12.1838 - 16.04.1915)
place of birth:  Jülich, Rheinpreußen  (Rhenish Prussia)

Königreich Preußen:  Generaladjutant SM,  Generaloberst mdR GFM


Imperial Prussian field marshal of Pommeranian nobility, General von Lindequist was born into the house of Lieutenant Colonel Karl von Lindequist and his wife Lony von Mayer, who died when young Oskar was 8 years of age. In 1867, Oskar married Anna von Podewils of the Woitzel dynasty. Lindequist began his military service in 1857 and by 1872 had been promoted to the position of aide-de-camp to Kaiser Wilhelm I.  He later commanded the Palace Guard (1879) and served as commander of 1.Garderegiment zu Fuß in Potsdam. 

Upon his promotion to Generalleutnant, von Lindequist began service as Kaiser Wilhelm II's adjutant general, also commanding the 21st Infantry Division in Stuttgart. Remaining in that city, he was promoted General der Infanterie and headed up the XIII. Army Corps. Serving as Inspector General of the 3rd Army District in Hannover, von Lindequist received his promotion to Generaloberst in 1906, and five years became Generaloberst with the rank of Generalfeldmarschall. Von Lindequist was the recipient of the Schwarzer Adler-Orden (Order of the Black Eagle). From 1910 through 1914, Generaloberst von Lindequist functioned as the director on the Kyffh
äuser-Bund, Germany's Military Veterans Society. Additionally, from 1911 until his death in 1915, he served as a member in the Preussisches Herrenhaus, the Prussian House of Lords.

 
 
Generaloberst ................... 01.01.1911  (mit dem Range als GFM)

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae  
   
02.05.1857 Sekonde-Lieutenant
02.05.1857 ,,Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin
14.07.1864 Premier-Lieutenant
14.07.1864 ,, Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1 - Berlin  (Adjutant)
15.06.1866 Der Deutsche Krieg von 1866   (participant in the Austro-Prussian War of 1866)
01.05.1867 Gardekorps - Berlin  (on Prinz August von Württemberg's general staff)
22.03.1868 Hauptmann
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
18.04.1872 Flügeladjutant SM des Kaiser und Königs  (ADC in HM Wilhelm I's court)
18.08.1872 Major
22.03.1877 Oberst-Lieutenant
24.12.1879 Schloß-Garde-Compagnie - Berlin/Potsdam  (Cdr of Palace Guards, replaced von Winterfeld)
16.09.1881 Oberst
23.11.1882 1. Garde-Regiment zu Fuß - Potsdam  (Cdr)
01.09.1887 Generalmajor
01.09.1887 1. Garde-Infanterie-Brigade - Potsdam  (Cdr)
01.09.1887 General à la suite SM des Kaiser und Königs  (General a la suite in HM Wilhelm I's court)
03.12.1888 General à la suite weiland Kaiser Wilhelm I
17.01.1890 General à la suite SM des Kaiser und Königs  (General a la suite in HM Wilhelm II's court)
17.01.1890 21. Infanterie-Division - Frankfurt am Main  (Cdr, replaced Frh von Vietinghoff gen Scheel) 
24.03.1890 General-Lieutenant
27.10.1890 26. Infanterie-Division (1. Königlich Württembergische) - Stuttgart  (Cdr, replaced Wilhelm von Woelckern) 
27.10.1890 Generaladjutant SM Wilhelm II  (Adjutant General to HM Wilhelm II)
22.03.1895 General der Infanterie
22.03.1895 XIII. (Königlich Württembergisches) Armeekorps - Stuttgart  (Cdr, replaced Wilhelm von Woelckern) 
25.03.1899 XVIII. Armeekorps - Frankfurt am Main  (Cdr) 
25.03.1899 à la suite Grenadier-Regiment ,,Königin Olga (1. Württembergisches) Nr.119
01.05.1904 III. Armee-Inspektion - Hannover  (Inspector General 3rd Army, replaced Alfred Graf von Waldersee)
15.09.1905 à la suite 1. Garde-Regiment zu Fuß
00.00.0000 Generaladjutant SM Wilhelm II  (Adjutant General to HM Wilhelm II)
13.09.1906 Generaloberst
00.00.1907 zur Disposition gestellt
01.01.1911 Generaloberst mit dem Range als GFM
10.06.1913 Chef 1. Nassauisches Infanterie-Regiment Nr. 87
   
Great War  
   
02.08.1914 Preußisches Herrenhaus - Berlin  (member of the Prussian House of Lords)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *