Georg Kornelius Adalbert von der Marwitz  
(07.07.1856 - 27.10.1929) 
place of birth:  Klein-Nossin, Pommern  (Nozynko, PL)
Königreich Preußen:  OBH,  Generaladjutant SM,  General der Kavallerie


Prussian cavalry officer Georg von der Marwitz was born to the family of Adalbert von der Marwitz, landed aristocracy of the Stolp district of Pomerania (present-day Slupsk, Poland). Young Georg found his career niche with the Prussian cavalry, joining a Guard-Uhlan regiment fresh out of military school. He served chiefly with cavalry regiments prior to the war, and was the inspector general of cavalry as the war broke out.

Generalmajor von der Marwitz
lead the 2nd Cavalry Corps (HKK2) during Germany's early August invasion of Belgium. This independent corps of three divisions were some of the first to cross the frontier and participated in the war's initial engagement involving cavalry troops at Haelen, Belgium. HKK2 was also involved in the First Battle of the Marne.

 

            

Imperial Germany's Supreme Command quickly recognized that cavalry units would not be effective on the static Western Front and in the face of modern military tactics and weaponry; so in December 1914, HKK2 was dissolved and von der Marwitz was transferred to East Prussia to command the newly organized 38th Reserve Corps. His February 1915 victory during the Winter Masurian battle earned him the Pour le Merite. In March, von der Marwitz and his army corps were sent to Miskolcz, Hungary where the 38th became known as the Beskidenkorps, named after the Beskid mountain range in the Carpathians. The Austrians had just lost the Przemysl Fortress and during the Easter season, von der Marwitz assembled his troops at Mezö Laborcz (German: Laborcza Tal) to fight off the Russians as they attempted to cross into Hungary. In heavy snow over the next few weeks, the Germans countered and fought the Russians to a stalemate in the Wirawa Gorge
area.

After being sent
to fight with von Gallwitz against the Serbs, Marwitz became very ill, to the point where he a few weeks of convalescent in October and November 1915. Upon recovering, he went to Macedonia to take charge of VI. Army Corps which took part in Field Marshal von Mackensen's December 1916 invasion of Romania. He then moved back to the Western Front to receive command of the Second Army which successfully held the line against BEF forces during the Battle of Cambrai (November 1917). On 8 August 1918, however, Marwitz' forces faced a massed tank attack at Amiens where Germany experienced its "Black Day" - its worst defeat of the war, losing over 30,000 casualties at Albert-Villers-Bretonneux. He also commanded Germany's Fifth Army at Verdun and the Champagne area until the Armistice in November 1918.  General der Kavallerie von der Marwitz died on 27 October 1929 in Wundichow, Kreis Stolp. 

 
 
General der Kavallerie .... 19.08.1914

Pour le Mérite .................... 07.03.1915   (Eichenlaub:  14.05.1915)
 
  
 

  
 
Curriculum Vitae
   
15.04.1975 Garde-Ulanen-Regiment Nr. 2 - Berlin
15.04.1875 Sekonde-Lieutenant
01.10.1883 Preußische Kriegsakademie - Berlin
29.05.1884 Premier-Lieutenant
02.07.1886 Garde-Ulanen-Regiment Nr. 2 - Berlin
00.00.1888 Großer Generalstab - Berlin  (Sr Quartermaster von Holleben's Adjutant)
22.05.1889 Rittmeister
00.00.1891 36. Infanterie-Division - Danzig  (on general staff)
00.00.1892 Garde-Dragoner-Regiment ,,Kaiserin Alexandra Nr. 2 - Berlin  (Squadron Cdr)
15.12.1894 Großer Generalstab - Berlin
15.12.1894 Major
00.00.1896 Gardekorps - Berlin  (on Hugo Hans von Winterfeld's general staff)
00.00.1899 Garde-Ulanen-Regiment Nr. 3 - Potsdam  (Cdr) 
18.05.1901 Oberstleutnant
24.04.1904 Oberst
19.10.1905 XVIII. Armeekorps - Frankfurt am Main  (Hermann von Eichhorn's Chief of Staff)
25.05.1907 1. Garde-Kavallerie-Brigade - Berlin  (Cdr) 
21.03.1908 Generalmajor
02.03.1911 3. Infanterie-Division - Stettin  (Cdr) 
20.03.1911 Generalleutnant
09.11.1912 General-Inspektion der Preußischen Kavallerie - Berlin  (Cavalry Inspector General, replaced Paul von Windheim)
   
Great War
   
02.08.1914 Höherer Kavallerie Kommandeur 2  =  3. Armee 
19.08.1914 General der Kavallerie
24.12.1914 XXXVIII. Reservekorps  (aka Beskidenkorps)
21.07.1915 convalescent leave
07.11.1915 VI. Armeekorps  =  Heeresgruppe Mackensen-Serbien  (replaced von Pritzelwitz)
06.10.1916 Generaladjutant SM Wilhelm II  
17.12.1916 2. Armee  (replaced Max von Gallwitz)
22.09.1918 5. Armee  (replaced Max von Gallwitz)
13.12.1918 zur Disposition gestellt
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *