Karl Bruno Julius von Mudra 
(01.04.1851 - 21.11.1931)
place of birth:  Bad Muskau
Königreich Preußen:  OBH,  General der Infanterie

Imperial German General der Infanterie who served most of his military career with the combat engineers. At war's outbreak he was attached to the Crown Prince's Fifth Army as commander of XVI. Army Corps in Metz. His troops were tasked with blocking French forces in the Argonne as they sought over the next two months to punch through the frontier. Von Mudra was subsequently awarded the Pour le Merite in 1915 for his outstanding leadership and planning in the successful conduct of this assignment.

In March 1916, General von Mudra
arrived at Verdun where he was to command Angriffsgruppe-Ost (Assault Group East), the combined German
forces based on the left bank of the Maas River. This contingent is also referred to as Maas Group East - Verdun and existed within the Fifth Army. After the Verdun conflict cooled off, von Mudra transferred East where he replaced von Fabeck as commander of the new Eighth Army (previously Army of the Niemen) headquartered at Mitau in present-day Latvia. In January 1917, he returned to the Western Front for the remainder of the Great War, commanding Army Detachment A in Alsace-Lorraine, as well as brief stints with First Army in Rethel and Seventeenth Army in Denain and Mons. After Ludendorff stepped down in late October 1918, generals von Mudra and von Gallwitz were ordered back to Berlin where they heatedly argued in front of the Kaiser's military cabinet for the continuance of Germany's war effort, Mudra going as far as to suggest arming the entire German populace. The cabinet decided not to take their advice, however, and von Mudra's military career came to a close.


    General von Mudra      

General von Mudra made his mark in Prussia's pre-war military forces by raising the level of competence and utility of the combat engineers. He was also known as a specialist in fortress defenses. Currently, the top officer candidates who graduate from Germany's Combat Engineers School earn the Mudra Award in his honor. Von Mudra's son Herbert served on the Western Front as an observer with the 27th Aviation Detachment, and later as regimental adjutant for Leib-Garde Nr. 115. On 21 November 1931 at the age of 80, General of Infantry Bruno von Mudra died and was buried in Zippendorf, located in the present-day state of Mecklenburg-Vorpommern.

*     *     *

General der Infanterie  13.09.1911

Eisernes Kreuz II  Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871

Pour le Mérite  13.01.1915   (Eichenlaub:  17.10.1916)

Curriculum Vitae
00.00.1870 Garde-Pionier-Bataillon - Berlin  (Fahnenjunker)
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
09.03.1872 Sekonde-Lieutenant
00.00.1873 Artillerie- und Ingenieur-Schule - Berlin   (Artillery and Engineers Academy)
00.00.1874 Garde-Pionier-Bataillon - Berlin  (Bn Adjutant) 
11.12.1879 Premier-Lieutenant
00.00.1879 I. Ingenieur-Inspektion - Festung Königsberg
01.10.1881 Preußische Kriegsakademie - Berlin
01.07.1884 Garde-Pionier-Bataillon - Berlin  (Coy Cdr) 
15.07.1886 Hauptmann
00.00.1886 Großer Generalstab - Berlin
00.00.1887 Garde-Pionier-Bataillon - Berlin  (Cdr)
00.00.1888 Preußisches Kriegsministerium - Berlin  (Engineers, Fortresses Sections) 
16.07.1891 Major
14.09.1893 Westfälisches Pionier-Bataillon Nr. 7 - Koln  (Cdr) 
17.06.1897 Oberst-Lieutenant
22.03.1898 Artillerie- und Ingenieur-Schule - Berlin  (Director)
18.04.1899 Ingenieur- und Pionierkorps  (Chief of Staff) 
18.04.1900 Oberst
18.04.1903 2. Pionier-Inspektion - Mainz  (Inspector General)  
18.06.1903 Generalmajor
22.03.1907 Generalleutnant
27.08.1907 39. Infanterie-Division - Colmar  (Cdr)
22.03.1910 Gouvernement Metz  (Governor of Metz)
05.01.1911 General-Inspektion des Ingenieur- und Pionierkorps  und Festungen - Berlin  (Inspector General of Fortresses) 
13.09.1911 General der Infanterie
01.03.1913 in den erblichen Adelstand erhoben  (elevated into the German nobility)
01.03.1913 XVI. Armeekorps - Metz  (Cdr)
Great War
02.08.1914 XVI. Armeekorps  =  5. Armee
22.10.1916 8. Armee  (replaced Max von Fabeck)
02.01.1917 Armeeabteilung "A"  (replaced Karl Ludwig d'Elsa)
18.06.1918 1. Armee  (replaced Fritz von Below)
03.08.1918 à la suite: Infanterie-Regiment Nr.145
12.10.1918 17. Armee  (replaced Otto von Below)
07.01.1919 zur Disposition gestellt




*     *     *