Ludwig Sieger  
(27.09.1857 - 16.10.1952)
place of birth:  Zülpich im Reinland
Königreich Preußen:  OHL,  KG,  Generalleutnant  (Fußart)


Generalleutnant Ludwig Sieger
was the chief of Germany's Field Munitions Office at High Command as the country mobilized for the Great War. He was one of nine children in the family of Industrialist Heinrich Xaver Sieger. Ludwig chose rather to pursue a military career in the artillery, entering active duty in 1878. During the pre-War years, he advanced to position of presiding over the Prussian military's Board of Inspectors for Artillery. In that capacity, he was responsible the development of Germany's heavy artillery, including the 42-cm howitzer "Big Bertha". Upon attaining the rank of Generalmajor, Sieger was appointed to head up the Foot Artillery Section at the War Ministry. 

As the Great War broke out, Generalleutnant Sieger was in charge of Germany's Field Munitions Service. He was transferred to the Sommer in 1916, where he served as commander of the 16th Reserve Infantry Division. General Sieger was promoted to commander of XVIII Reserve Corps in 1917, which was engaged in Flanders under Sixt von Armin's Fourth Field Army. Kaiser Wilhelm II personally awared Sieger with the Pour le Merite for his actions during the Battle for Kemmelberg. General Sieger married Anna Wachendorff in 1884, and the couple had three children. Their daughter Elfriede was the spouse of Imperial German staff officer and Pour le Merite recipient Rudolf Schniewindt. Following his retirement from active duty in January 1919, Sieger was awarded the brevet rank of General of Artillery in September 1919. He died in 1952 at Burg Gladbach in Vettweiß.

 
 
Generalleutnant ................ 03.02.1914

Pour le Mérite .................... 27.04.1918  (Eichenlaub:  03.11.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
01.08.1878 1. Westfälisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 7 - Wessel  (Fahnenjunker) 
14.02.1880 Sekonde-Lieutenant
01.10.1880 Die Vereinigte Artillerie- und Ingenieurschule - Charlottenburg  (student)
30.09.1882 1. Westfälisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 7 - Wessel
00.00.1883 1. Westfälisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 7 - Wessel  (Bn Adjutant)
00.10.1886 Artillerie-Schießschule - Hannover  (Adjutant)
13.12.1887 Premier-Lieutenant
00.00.0000 2. Fußartillerie Inspektion - Köln
27.01.1892 Hauptmann
00.00.0000 Feld-Artillerie-Regiment ,,GFM Graf Waldersee (Schleswigsches) Nr. 9 - Itzehoe  (Coy Cdr)
00.00.1894 Generalinspektion der Fußartillerie - Berlin  (Adjutant)
00.00.1896 Preußisches Kriegsministerium - Berlin
22.03.1898 Major
00.00.0000 1. Westfälisches Feld-Artillerie-Regiment Nr. 7 - Wessel  (Abteilung Cdr)
27.01.1905 Oberstleutnant
19.12.1905 Fußartillerie-Regiment ,,General-Feldzeugmeister (Brandenburgisches) Nr. 3 - Mainz  (Cdr)
00.00.1906 Preußisches Kriegsministerium - Berlin (Department Chief)
14.04.1907 Oberst
04.04.1910 Präses der Artillerie-Prüfungskommission - Berlin  (President - Board of Inspectors for Artillery, replaced Carl Kehrer)
21.04.1911 Generalmajor
03.02.1914 Generalleutnant
   
Great War
   
02.08.1914 Großes Hauptquartier,  Chef des Feldmunitionswesens   (Chief of Field Munitions Service at Great HQ)
14.06.1916 16. Reserve-Infanterie-Division
11.09.1917 XVIII. Reservekorps  (replaced Ritter von Wenninger)
00.12.1918 XVIII. Reservekorps  (corps demobilized upon return to HQ - Frankfurt/Main)
03.01.1919 Präses der Artillerie-Prüfungs-Kommission - Berlin
30.01.1919 zur Disposition gestellt
16.09.1919 General der Artillerie  (Charakter)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *