Friedrich Bertram Sixt von Armin 
(27.11.1851 - 30.09.1936)
place of birth:  Wetzlar, Hessen  (Hesse)
Königreich Preußen:  OBH,  General der Infanterie


Friedrich Sixt von Armin served during the Great War as a Imperial German field army commander. Upon mobilization he was in command of the IV Army Corps from Magdeburg, and later the Fourth Army. Friedrich enlisted in a Guards regiment as a Fahnenjunker in 1870. The Franco- Prussian War began shortly thereafter, with young Friedrich receiving serious wounds during the Battle for Saint-Privat. He was later awarded the Iron Cross II and quickly promoted to Leutnant. After hostilities ceased, Sixt continued his military service in a wide variety of assignments, both as troop commander and as a general staff officer.

By 1911, Sixt von Armin
had risen to corps level commander, replacing von Hindenburg as head of IV. Army Corps in Magdeburg. He commanded this corps until early 1917. At mobilization, his troops were attached to Kluck's First Army on the Western Front and thus saw plenty of action duringthe First Battle of the Marne. They also of course became bogged down in the subsequent years of trench warfare, seeing action at Arras, Loretto Heights, La Bassee, and on the Somme. For his leadership in these engagements, Sixt von Armin received the Pour le Merite. In 1917, he replaced Duke Albrecht as leader of the Fourth Army in Flanders, which he commanded until war's end. He later received the Order of the Black Eagle (der Schwarze Adler Orden) and oakleaves for his Blue Max award.

Following the Armistice, Sixt von Armin continued his military service as commander of Heeresgruppe A, which he led back to the homeland. He retired after demobilization in early 1919 and spent the remainder of his years in Magdeburg. He was often appeared as the guest of honor or keynote speaker at post-War social events. His hometown of Wetzlar made him an honorary citizen and still maintains a Sixt-von-Armin-Straße, but the barracks there which had been named in his honor were closed in 1992. During World War Two, Sixt's son Hans-Heinrich served as a Generalleutnant for Wehrmacht and was taken prisoner by the Soviets during the Battle of Stalingrad, 1942. General der Infanterie Friedrich Sixt von Armin died in Magdeburg on 30 September 1936.

 
 
General der Infanterie .... 07.04.1911

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871

Pour le Mérite .................... 10.08.1916  (Eichenlaub:  03.08.1918)
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
16.07.1870 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4 - Berlin  (Fahnenjunker)
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
10.11.1870 Portepée-Fähnrich
12.01.1871 Sekonde-Lieutenant
10.05.1871 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4 - Berlin
09.03.1872 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4  (in 10th & 12th Coy, Koblenz)
31.12.1874 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4  (Bn Adjutant, Koblenz)
18.04.1876 ,,Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4  (Regimental Adjutant, Koblenz)
17.02.1880 Premier-Lieutenant
01.04.1881 3. Garde-Infanterie-Brigade - Berlin  (Brigade Adjutant)
01.05.1884 Großer Generalstab - Berlin  (detached for duty from GdGR Nr4)
17.04.1886 Hauptmann
26.05.1888 22. Infanterie-Division - Kassel  (on Hans von Passow's general staff)
12.01.1889 Preußisches Kriegsministerium - Berlin (detached for duty with Army Department A1)
15.07.1890 Grenadier-Regiment ,,König Friedrich Wilhelm IV (1. Pommersches) Nr. 2 - Stettin  (Coy Cdr)
22.03.1891 VII. Armeekorps - Münster  (on Emil von Albedyll's General Staff)
22.03.1891 Major
17.05.1893 Großer Generalstab - Berlin
18.08.1896 Magdeburgisches Füsilier-Regiment Nr. 36 - Halle   (Bn Cdr)
22.03.1897 Oberst-Lieutenant
20.07.1897 XIII. Armeekorps (Königlich Württembergisches) - Stuttgart  (Oskar von Lindequist's Chief of Staff)
27.01.1900 Oberst
18.10.1900 Infanterie-Regiment ,,Graf Bülow von Dennewitz (6. Westfälisches) Nr. 55 - Detmold  (Cdr) 
14.11.1901 Gardekorps - Berlin  (von Bock und Polach's Chief of Staff)
18.06.1903 Preußisches Kriegsministerium - Allgemeines Kriegsdepartement (AD) - Berlin  (Chief of General War Department)
18.04.1903 Generalmajor
25.10.1906 Generalleutnant
27.07.1908 13. Infanterie-Division - Münster  (Cdr, replaced Hans von Zwehl)
20.03.1911 IV. Armeekorps - Magdeburg  (replaced Paul von Hindenburg)
07.04.1911 General der Infanterie
   
Great War
   
02.08.1914 IV. Armeekorps  =  1. Armee
25.02.1917 4. Armee  (replaced Herzog Albrecht)
21.11.1918 Heeresgruppe Kronprinz Rupprecht
15.01.1919 außer Dienst
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *