Ernst Adolf Julius Guido von Usedom
(02.10.1854 - 24.02.1925)
place of birth: 
 Quanditten, Ostpreußen  (Sinjavino, Kaliningrad)
Königreich Preußen:  Generaladj SM,  Sonder-Kdo in der Türkei,  Admiral


Imperial German Admiral and confidant of Kaiser Wilhelm II. Usedom joined the German Navy in 1871 and participated in the Boxer Rebellion 1900-01 where he earned the Pour le Merite for his leadership during the naval forces landing. He later served as adjutant to Prinz Heinrich von Preussen and became part of Kaiser Wilhelm II's retinue.

Von Usedom retired in 1910 as a vice-admiral but was reactivated for the War. The Kaiser immediately selected to head up the Dardanelles defense network, with the special mission to Turkey. As commander, the Turks additionally bestowed the rank of Field Marshal to Usedom since subordinated fortress commanders were also members of the Ottoman Army. In August 1915 he became the Kaiser's adjutant general and worked closely with German general Liman von Sanders during the Gallipoli Campaign. For these efforts, he was awarded the Pour le Merite oakleaf cluster and was also promoted to full admiral on 27 January 1916, remaining with the Ottoman Army until War's end. Von Usedom died in 1925 in Schwerin, Germany.

 
Admiral ........................... 27.01.1916

Pour le Mérite ................. 15.04.1902  (Eichenlaub:  23.08.1915)
 
 
 

  
   
Curriculum Vitae
   
00.00.1871 Kaiserliche Marine
00.00.1874 Leutnant zur See 
00.00.1886 persönlicher Adjutant des Prinzen Heinrich von Preußen  (personal ADC to Prince Heinrich)
00.00.1890 das Kaiserliche Marinekabinett - Berlin  (detached for duty with Imperial Naval Cabinet)
00.00.1894 unknown
00.00.1898 SMS ,,Hertha  (Commandant)
00.00.1899 Kapitän zur See
00.02.1900 Ostasiatische Kreuzergeschwader: Boxeraufstand  (East Asia Squadron, on Felix von Bendemann's Admiral Staff) 
00.02.1901 diensttuender Flügeladjutant SM des Kaiser und Königs  (Orderly ADC in HM Wilhelm II's court)
00.00.1902 SM Jacht ,,Hohenzollern  (Commandant of Kaiser Wilhelm II's yacht)
14.03.1905 Konteradmiral 
14.03.1905 Admiral à la suite des Kaisers
00.00.0000 Oberwerftdirektor - Werft Kiel  (Senior Manager of Kiel Shipyard)
00.00.1908 Vizeadmiral 
00.00.1910 zur Disposition gestellt
00.00.1910 Admiral  (Charakter)
   
Great War
   
19.08.1914 Sonder-Kommando in der Türkei  (Commander of the Dardanelles Defenses)
00.00.0000 Generalinspekteur der Türkische Küstenartillerie  (Inspector General of Turkish Coastal Defenses)
00.00.0000 Kaiserlich Osmanischer Feldmarschall Oberbefehlshaber - Konstantinopel (defense of Bosporus, Dardanelles, & Marmara Sea)
22.03.1915 Generaladjutant SM des Kaiser und Königs  (General Adjutant in HM Wilhelm II's court)
27.01.1916 Admiral 
26.11.1918 außer Dienst
   
   
 

00.01.1930

 

 

*     *     *