Karl Leo Julius Fürst von Wedel
(05.02.1842 - 30.12.1919)
place of birth: 
 Oldenburg, Niedersachsen  (Lower Saxony)
Königreich Preußen:  Generaladjutant SM,  Botschafter,  General der Kavallerie


Royal Prussian diplomat and general of cavalry who represented Prussian abroad as military attache or ambassador. Prince (Fürst) von Wedel 
entered the military as a lieutenant in 1860, serving during as adjutant in the Hessian Cavalry Brigade during the Franco-Prussian War of 1870-71. As a major in the Great General Staff, he was the German Empire's military representative during the negotiations to draw up the border between Bulgaria and Rumelia. During the Russian-Turkish War of 1877 to 1878 he functioned as military observer within Russian Headquarters.

Prince von Wedel's diplomatic career was launched shortly thereafter when he was dispatched to the Prussian Embassy in Vienna as military attache. Upon returning to Berlin, he entered service in Kaiser Wilhelm I's court as an aide-de-camp, a career line which would parallel his diplomatic service until his death in 1919. After commanding a regiment and brigade in Berlin, von Wedel was promoted in 1889 to Generalmajor and was called to duty as an adjutant within newly crowned Kaiser Wilhelm II's military entourage. During this period, he served in the Prussian Foreign Office and was also kept busy in royal courts throughout Europe. 

Over the next few years and leading up to the War, von Wedel served in diplomatic posts in Sweden, Italy, and Austria. During his seven-year tenure as Reichsstatthalter (imperial governor) in Alsace-Lorraine, he was caught up in political unrest there during the "Saverne Affair". Upon returning to Berlin in April of 1914, he re-entered full-time service as Adjutant-General in Kaiser Wilhelm's military retinue, a posting he maintained throughout the Great War

 
 
General der Kavallerie ... 27.01.1897

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
29.05.1860 Sekonde-Lieutenant
00.00.1866 Garde-Ulanen-Regiment Nr. 2 - Berlin
02.11.1866 Premier-Lieutenant
14.01.1870 Rittmeister
19.07.1870 Franco-Prussian War - 1870/71
00.00.1874 VII. Armeekorps - Münster  (Adjutant on Graf zu Stolberg-Wernigerode's staff)
00.00.1876 Großer Generalstab - Berlin
19.08.1876 Major
00.00.1877 Russisches Hauptquartier: Militärbevollmächtigter   (Prussian military liaison to Russian HQ during war with Turkey)
00.00.1878 Deutsche Botschaft - Wien  (Prussian Military Attache in Vienna)
00.00.1879 Flügeladjutant Seiner Majestät des Kaisers und Königs - Berlin  (Wilhelm I's Aide-de-Camp)
22.03.1882 Oberst-Lieutenant
15.05.1886 Oberst
08.03.1887 2. Garde-Ulanen-Regiment - Berlin  (Cdr)
18.04.1888 1. Garde-Kavallerie-Brigade - Berlin  (Cdr)
22.05.1889 Generalmajor
00.00.1889 Hauptquartier SM Wilhelm II:  Generaladjutant à la Suite - Berlin  (General à la Suite in Wilhelm II's retinue)
27.01.1892 General-Lieutenant
00.00.1892 Hauptquartier SM Wilhelm II:  Generaladjutant - Berlin  (Adjutant General to Kaiser Wilhelm II)
00.00.1892 Deutsche Botschaft - Stockholm  (Prussian Ambassador to Sweden)
00.00.1894 außer Dienst
27.01.1897 General der Kavallerie
00.00.1897 Governor of Berlin 
00.00.1899 Deutsche Botschaft - Rome  (Prussian Ambassador to Italy)
25.01.1899 à la suite:  2. Garde-Ulanen-Regiment
00.00.1902 Deutsche Botschaft - Wien  (Prussian Ambassador to Austria)
00.00.1907 Reichsstatthalter in Elsaß-Lothringen  (Imperial Governor of Alsace-Lorraine, replaced Hermann zu Hohenlohe-Langenburg)
00.04.1914 Hauptquartier SM Wilhelm II:  Generaladjutant - Berlin  (Adjutant General to Kaiser Wilhelm II)
   
Great War
   
02.08.1914 Großes Hauptquartier, Generaladjutant SM Wilhelm II   (Adjutant- General at Great HQ)
   
   
 

  06.05.1914

 

 

*     *     *