Karl Ritter von Wenninger  
(13.08.1861 - 08.09.1917)
place of birth:  Berg-Landshut, Niederbayern  (Bavaria)
Königreich Bayern:  KIA,  Bayr-Mil-Bevollm,  KG,  Generalleutnant  (Kav)


Baron von Wenninger was an Imperial Bavarian cavalry officer who at the outbreak of World War One was Bavaria's military plenipotentiary at German Supreme Command HQ in Berlin. He transferred from OHL in November 1914 to take command of the Royal Bavarian Cavalry Division, engaged in pitched battle on the front at Ypres. Remaining in Flanders, von Wenninger was transferred in May 1915 to command 3rd Bavarian Infantry Division.

Generalleutnant von Wenninger was awarded the Pour le Mérite in May 1917 for his outstanding leadership of the 3rd Division. Bavarian King Ludwig III also recognized him with the kingdom's highest military honor - Knight of the Max-Joseph Order.  Kaiser Wilhelm selected von Wenninger in June 1917 to take over XVIII. Reserve Corps, officially a position for a Prussian commander. A couple days after he left 3rd Division, that unit was almost completely wiped out by a British bombardment. Von Wenninger's headquarters  was initially charged with covering the front near Verdun, but in July was transferred east to fight in Romania. His troops successfully pushed through to the Muncelul area, but General von Wenninger became a victim himself on 8 September during fighting on Seuclui Hights.

General Karl von Wenninger, who was the son of Oberst Franz Wenninger and Mathilde Forster, also had a son who fought in the Great War. Ralf served as a naval captain and commander of U-Boot UB 55. Like his father, he earned the Pour le Mérite honor in March of 1918 and was additionally a Luftwaffe general during World War Two.

 
 
Generalleutnant ................ 07.03.1912

Pour le Mérite .................... 01.05.1917

Militär-Max-Joseph ......... 23.04.1917  Ritter
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
28.09.1880 Königlich Bayerisches 2. Schweres Reiter- Regiment ,,Erzherzog Franz Ferdinand von Österreich-Este - Landshut  
29.03.1881 Portepée-Fähnrich
23.11.1882 Sekonde-Lieutenant
01.10.1888 Bayerische Kriegsakademie - München  (student)
30.09.1891 Equitations-Anstalt - München  (student at the Riding Academy)
24.04.1892 Premier-Lieutenant
00.10.1892 2. Königlich Bayerische Kavallerie-Brigade - Augsburg  (Adjutant)
24.09.1895 Bayerischer Generalstab -  München 
17.03.1897 Rittmeister
00.00.1898 I. Königlich Bayerisches Armeekorps - München  (on Prince Arnulf's general staff)
00.00.1899 Königlich Bayerisches 5. Chevaulegers-Regiment ,,Erzherzog Friedrich von Österreich - Saargemünd  (Squadron Cdr)
00.00.1901 3. Königlich Bayerische Infanterie-Division - Landau  (on Edler von Grauvogl's general staff)
21.09.1902 Bayerische Kriegsakademie - München  (Instructor)   
23.10.1903 Major
00.00.1904 I. Königlich Bayerisches Armeekorps - München  (on Prince Arnulf's general staff)
19.04.1906 Bayerische Kriegsakademie, Studienkommission  (Commission for the Revision of the Field Service Regulations)
19.04.1906 Königlich Bayerisches 1. schweres Reiter- Regt ,,Prinz Karl von Bayern - München  (provisional Cdr, concurrent w/ above)   
20.07.1906 Königlich Bayerisches 1. schweres Reiter- Regt ,,Prinz Karl von Bayern - München  (Cdr)   
08.03.1907 Oberstleutnant
07.03.1909 Oberst
24.09.1909 6. Königlich Bayerische Kavallerie-Brigade - Regensburg  (Cdr)
15.12.1911 Großer Generalstab: Bayerischer Militärbevollmächtigter - Berlin  (Bavarian Military Liaison, replaced Ludwig von Gebsattel)
15.12.1911 Bundesrat des Deutschen Reiches  (Bavarian representative in Imperial German Bundesrat, concurrent with above)
07.03.1912 Generalmajor
27.09.1913 in den persönlichen Adelstand erhoben  (elevated into the Bavarian nobility)
   
Great War
   
02.08.1914 Großes Hauptquartier, Bayerischer Militärbevollmächtigter   (Bavarian Military Liaison at German Great HQ)
10.09.1914 Generalleutnant
05.11.1914 Königlich Bayerische Kavallerie-Division  =  6. Armee  (replaced Otto von Stetten)
07.03.1915 3. Königlich Bayerische Infanterie-Division  (replaced Otto Ritter von Breitkopf)
05.06.1917 XVIII. Reservekorps  (replaced Kuno von Steuben)
08.09.1917 killed in action, Moncelul Romania
   
   
 

16.05.1914

 

 

 

*     *     *