Maximilian Maria Karl Desiderius Graf von Montgelas
(23.05.1860 - 04.02.1938)
place of birth:  St. Petersburg, Russia
Königreich Bayern:  Generalleutnant


Royal Bavarian general officer Max Graf Montgelas was born in St. Petersburg, Russia as the son of Bavarian diplomat Ludwig von Montgelas. His grandfather, also named Maximilian, served as Bavaria's Foreign Affairs Minister (Bavarian Head of Staff) from 1799 to 1817. Max von Montgelas entered military service in 1879, and as a battalion commander in 1900 took part in the quelling of the Boxer Rebellion in China. He subsequently served as the German military attaché in Peking for the following three years.

Upon returning to Nürnberg, von Montgelas worked as Chief of Staff at General von/zu der Tann-Rathsamhausen's III. Royal Bavarian Army Corps headquarters. He also was a Senior Quarter-Master General (Oberquartiermeister) at Imperial Germany's Great General Staff Headquarters in Berlin from 1910 through 1912, before being selected to replace Ritter von Fasbender as Bavaria's 4th Infantry Division commander. He nonetheless continued to remain a key advisor to Chief of General Staff Helmuth von Moltke. After the Great War broke out, Montgelas was a very outspoken critic of Germany's incursion on Belgian neutrality, and in 1915 succumbed to pressure from his chain of command to retire from active military service. 

Instead of returning to Bavaria, Graf von Montgelas immigrated to Switzerland for the remainder of the War and became an ardent pacifist. After the Armistice, Montgelas became part of the so-called Committee of Four, including Albrecht Mendelssohn Batholdy, Hans Delbrück, and Max Weber. The group formulated a response which brought into question the victorious Allies' accusation of Germany being solely responsible for initiating the War. The War Guilt thesis became a central point of Montgelas' research as a military historian. Published works included the Kausky Documents and The Case for the Central Powers: An Impeachment of the Versailles Verdict. General von Montgelas passed away in Munich in 1938.

 
 
Generalleutnant ............... 25.05.1911

Militär-Max-Joseph ......... 08.02.1916  Ritter
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
13.11.1880 Sekonde-Lieutenant
01.08.1882 Königlich Bayerisches Infanterie-Regiment ,,König - München
01.10.1890 Premier-Lieutenant
22.02.1895 Hauptmann
10.07.1900 Major
10.07.1900 4. Ostasiatisches Infanterie-Regiment: Boxeraufstand  (East Asian Expedition Corps - Bn Cdr, Boxer Rebellion)
18.12.1903 Oberstleutnant
24.03.1905 III. Königlich Bayerisches Armeekorps - Nürnberg  (Tann-Rathsamhausen's Chief of Staff)
07.05.1906 Oberst
18.11.1908 Generalmajor
18.11.1908 1. Königlich Bayerische Infanterie-Brigade - München  (Cdr)
25.05.1911 Generalleutnant
22.03.1912 4. Königlich Bayerische Infanterie-Division - Würzburg  (Cdr, replaced Karl Ritter von Fasbender)
   
Great War
   
02.08.1914 4. Königlich Bayerische Infanterie-Division  =  6. Armee
29.08.1914 unknown
27.09.1914 4. Königlich Bayerische Infanterie-Division  (provisional Cdr)
05.11.1914 unknown
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *