Albert von Schnürlen
(06.05.1843 - 19.02.1926)
place of birth:  Tübingen, Württemberg
Königreich Württemberg:  Kriegsminister,  KG,  General der Infanterie

                          

Albert von Schnürlen was the son of a Tübingen-based physician and entered military service for the Württemberg Army in April 1864. He participated in the Franco-Prussian War of 1870-71 as a 1st Lieutenant with the 6th Infantry Regiment from Ulm. After the war, he worked his way through the ranks and was promoted to colonel in 1893, when he took command of the 121st Infantry Regiment headquartered in Ludwigsburg.

General von Schnürlen then received command of the 53rd Infantry Brigade in Ulm from 1896 to 1900, after which Kaiser Wilhelm appointed him commander of the 26th Infantry Division in Stuttgart. In 1901, von Schnürlen succeed Freiherr Schott von Schottenstein as Württemberg's Minister of War. He was promoted to general of infantry in February of 1904, and remained at the War Ministry until retiring from active duty in June 1906. He passed away in Stuttgart in February 1926.

     

Kriegsminister  ................. 15.04.1901  -  11.06.1906

General der Infanterie ... 25.02.1904

Eisernes Kreuz II ............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871