Edwin Ottomar von Stülpnagel
(24.11.1876 - 06.03.1933)
place of birth:  Berlin
Königreich Preußen:  Major


General Edwin von Stülpnagel served in the Imperial Prussian military officer corps during the Great War and was a military leader in the Weimar Republic. He was the son of Prussian Colonel Otto von Stülpnagel and Ida Michaelis. His younger brother Otto was also a Wehrmacht commander during the Second World War. Edwin von Stülpnagel's military career began in 1893 as his joined the 2nd Foot-Guards Regiment in Berlin. After time at the Prussian Military Academy and at Great General Staff Headquarters, he saw service as a staff officer at both the divisional and corps level.

During the Great War, Stülpnagel worked as General von Lochow's III. Army Corps chief of staff beginning in 1916. In 1918, he became the fourth member of the Stülpnagel family to be awarded the Pour le Merite, this for his service as VI. Reserve Corps chief of staff under General von dem Borne. He continued his military service in the Reichswehr following the Armistice, and retired from active duty in 1931 at the rank of Generalleutnant, although he was later brevetted to General der Infanterie. In 1928, he wed Mamie Ostermann von Roth, nee Bareiss, who lived until 1981. General von Stülpnagel passed away in 1933 in Berlin.

 
 
Major ................................... 22.04.1914

Pour le Mérite .................... 04.08.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
10.06.1893 2. Garde-Regiment zu Fuß - Berlin  (Fahnenjunker)
18.10.1894 Sekonde-Lieutenant
01.04.1899 2. Garde-Regiment zu Fuß - Berlin  (Bn Adjutant)
01.10.1902 Preußische Kriegsakademie - Berlin
12.05.1904 Premier-Lieutenant
01.09.1906 Großer Generalstab - Berlin
18.10.1907 Hauptmann
28.01.1909 III. Armeekorps - Berlin  (on Karl von Bülow's general staff)
01.10.1909 Infanterie-Regiment ,,von Borcke (4. Pommersches) Nr. 21 - Thorn (Coy Cdr)
01.10.1913 16. Infanterie-Division - Trier  (on Georg Fuchs' general staff)
22.04.1914 Major
   
Great War
   
02.08.1914 16. Infanterie-Division  (on Georg Fuchs' general staff)
09.03.1915 III. Armeekorps  (Ia on Ewald von Lochow's general staff)
31.08.1916 III. Armeekorps  (Ewald von Lochow and von Lüttwitz' provisional Chief of Staff)
03.11.1916 VI. Reservekorps  (Konrad von Goßler and Kurt von dem Borne's provisional Chief of Staff)
22.03.1917 VI. Reservekorps  (Kurt von dem Borne's Chief of Staff)
16.08.1918 Oberste Heeresleitung: Auslands-Abteilung  (Chief of Foreign Department at OHL)
29.11.1918 XVII. Armeekorps - Danzig  (Axel von Petersdorff and Otto von Below's Chief of Staff)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *