Wolf Louis Anton Ferdinand von Stülpnagel
(10.01.1813 - 11.08.1885)
place of birth:  Berlin
Königreich Preußen:  KG,  General der Infanterie

                          


Ferdinand von Stülpnagel
was the Prussian general officer in command of XIII. Army Corps following the Franco-Prussian War of 1870-71. His father Wolf Wilhelm Ferdinand von Stülpnagel was also a Prussian general, while his son Ferdinand Wolf von Stülpnagel commanded the V. Army Corps in 1899. 

In 1829 at the age of 16, von Stülpnagel joined the 3rd Infantry Regiment headquartered in Königsberg. By 1859, he had earned a promotion to to the rank of Oberst-Lieutenant and was transferred to III. Army Corps headquarters in Berlin to serve as General von Radziwill's chief of staff. He later functioned in this same role under Prussian Prince Friedrich Karl. During the Austro-Prussian War of 1866, General von Stülpnagel was the the Ober-Quartiermeister (Senior Quartermaster) on the general staff of the First Field Army. It was during this conflict, that earned was awarded the Pour le Mérite medal for valor. His close friend Prince Friedrich personally intervened to have von Stülpnagel appointed in 1867 as commander of 5th Infantry Division in Frankfurt an der Oder. 

Engaged in the Franco-Prussian War of 1870-71, Generalleutnant von Stülpnagel continued as head of 5th Division which was subordinate to III. Army Corps. He was wounded in the leg during this conflict and received the oakleave cluster to add to his Blue Max ribbon. After peace terms were agreed to, he was selected in October 1871 to serve as the first commander of XIII. Army Corps from Württemberg. He continued in this capacity until December 1873 when he was transferred back to Berlin to serve as Chief of the Landes-Gendarmerie (Territorial Law Enforcement) until retiring from active duty in 1875.

     

General der Infanterie .. 02.09.1873

Eisernes Kreuz II ........... Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871

Pour le Mérite ................. 17.09.1866  (Eichenlaub:  18.01.1871)