Hermann Freiherr von Vietinghoff genannt Scheel
(25.10.1851 - 27.05.1933)
place of birth:  Thorn, Pommern  (Torun, Poland)
Königreich Preußen:  Stellv KG,  General der Kavallerie


General Hermann von Vietinghoff-Scheel was a cavalry officer in the Imperial German Army from 1869 through the end of World War One. He initially saw front-line action as a lieutenant during the Franco-Prussian War of 1870-71. In 1884, he was the personal adjutant of Crown Prince Friedrich III, and upon the Prince's death became an aide-de-camp to Kaiser Wilhelm II. General von Vietinghoff later succeeded Friedrich von Bock und Polach as IX. Army Corps commander in 1907, after which he retired from active military duty. 

At almost 63 years of age, however, General von Vietinghoff was reactivated in 1914 when Imperial Germany invaded Belgium. For the duration of the Great War, he functioned as General von Linsingen's Acting Commander at II. Army Corps headquarters in Stettin. As the hostilities came to a close in late 1918 and revolts broke out at the shipyards in Stettin, Vietinghoff signed shoot-to-kill orders against the workers. As a result, he was dismissed from the military and then moved to his retirement estate in Baden-Baden. Among the regular visitors he entertained at the estate were Kaiser Wilhelm II's brothers Prince Oskar and Prince Heinrich. The general passed away in 1933 at the age of 81.

   

   
General der Kavallerie ... 16.08.1907

Eisernes Kreuz II .............. Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871
 
 
 

  
   
Curriculum Vitae  
   
00.00.1869 Kürassier-Regiment ,,Königin (Pommersches) Nr. 2 - Pasewalk
19.07.1870 Deutsch-Französischer Krieg von 1870–1871   (awarded Iron Cross during Franco-Prussian War)
06.09.1870 Sekonde-Lieutenant
12.06.1877 Premier-Lieutenant
16.10.1877 Ulanen-Regiment ,,Kaiser Alexander III von Rußland (Westpreußisches ) Nr. 1 - Militsch  (on staff)
21.04.1883 Hauptmann
21.04.1883 Großer Generalstab - Berlin  (detached for duty from Ulanen-Rgt Nr.1)
12.02.1884 Großer Generalstab - Berlin  (assigned to the General Staff of the Army)
23.08.1884 Gardekorps - Berlin  (on Alexander von Pape's general staff)
24.12.1884 Großer Generalstab, pers. Adjutant von Kronprinz Friedrich III - Berlin  (personal adjutant to Crown Prince Friedrich III)
14.06.1888 Major
15.06.1888 Flügeladjutant SM des Kaiser und Königs  (ADC in HM Wilhelm II's court)
00.00.1888 Preußische Kriegsakademie - Berlin
20.05.1893 Oberst-Lieutenant
20.05.1893 Kürassier-Regiment ,,Königin (Pommersches) Nr. 2 - Pasewalk  (Cdr)
18.10.1895 XIV. Armeekorps - Karlsruhe  (Sigismund von Schlichting's Chief of Staff)
16.06.1896 Oberst
00.00.1898 17. Kavallerie-Brigade (Großherzog-Mecklenburgische) - Schwerin  (Cdr)
03.07.1899 Generalmajor
27.01.1903 Generalleutnant
18.04.1903 3. Infanterie-Division - Schwerin  (Cdr, replaced Ritter Hentschel von Gilgenheimb)
21.05.1907 IX. Armeekorps - Altona  (Cdr, replaced Friedrich von Bock und Polach)
16.08.1907 General der Kavallerie
00.00.1910 à la suite: Kürassier-Regiment Königin (Pommersches) Nr. 2
   
Great War  
   
02.08.1914 II. Armeekorps - Stellvertrender KG  (Acting Cdr at II. Corps HQ in Stettin)
00.10.1918 aus der Armee
   
   
 

06.05.1909

 

 

*     *     *