Heinrich Scheüch
(21.06.1864 - 03.09.1946)
place of birth:  Schlettstadt, Elsaß  (Selestat, Alsace)
Königreich Preußen:  Kriegsminister;  Generalleutnant


Imperial German War Minister and Generalleutnant,  Heinrich Scheüch succeeded General von Stein in October 1918 as Imperial Minister of War. Heinrich was born into the family of a political administrator and his wife Emilie Graeff. Heinrich initially attended the Lyceum in Colmar, but chose a military career thereafter, his first unit being the 4. Badischen Infantry Regiment Nr. 112 in Colmar.

In the years leading up to mobilization, Scheüch served as Director of the Central Department at the War Ministry in Berlin. He was then appointed Chief of Staff at Great Headquarters. In May of 1916, he took over command of the 29. Infantry Brigade, and on 13 January 1917 was transferred to command the 33. Infantry Division. Also, from 16 August 1917 to 8 October 1918, he followed General Groener as the Chief of the War Office.

The apex of his military career was reached on 9 October 1918 when he was named to succeed Hermann von Stein as Imperial War Minister and was simultaneously promoted to Generalleutnant. He served in the cabinet of Reichskanzler Prince Max von Baden, but only remained in office until 2 January 1919, shortly after Germany had signed the Armistice. He was awarded the Pour le Merite in 1918 and in retirement received the brevet rank of General der Artillerie (Charakter) on 27 August 1939 for Tannenberg Remembrance Day. Heinrich Scheüch died on 3 September 1946 in Bad Kissingen.

 
 

Kriegsminister  ................. 10.10.1918  -  02.01.1919
Generalleutnant ................ 090.10.1918

Pour le Mérite .................... 08.04.1918
 
 
 

  
 
Curriculum Vitae
   
00.00.0000 4. Badisches Infanterie-Regiment ,,Prinz Wilhelm Nr. 112 - Colmar
17.10.1893 Sekonde-Lieutanant
00.00.0000 7. Badisches Infanterie-Regiment Nr. 142 - Mülhausen (Adjutant)
28.07.1892 Premier-Lieutanant
00.00.0000 58. Infanterie-Brigade - Mülhausen  (Adjutant)
00.00.0000 Preußisches Kriegsministerium - Berlin  (Adjutant - Army Admin Section)
00.00.0000 7. Rheinisches Infanterie-Regiment Nr. 69 - Trier  (Coy Cdr)
27.01.1897 Hauptmann
00.00.0000 Preußisches Kriegsministerium - Berlin (Section Chief)
18.08.1903 Major
00.00.0000 4. Garde-Regiment zu Fuß - Berlin  (Bty Cdr)
20.04.1910 Oberstleutnant
00.00.0000 Preußisches Kriegsministerium:  Zentral-Departement - Berlin  (Chief of War Ministry's Central Department)
22.03.1913 Oberst
   
Great War
   
02.08.1914 Preußisches Kriegsministerium:  Zentral-Departement - Berlin  (Chief of War Ministry's Central Department)
27.01.1915 Generalmajor
11.05.1916 29. Infanterie-Brigade  =  VIII. Armeekorps
13.01.1917 33. Infanterie-Division  =  XVI. Armeekorps
16.08.1917 Chef des Kriegsamtes
10.10.1918 Generalleutnant
10.10.1918 Preußisches Kriegsministerium:  Kriegsminister - Berlin  (replaced Hermann von Stein)
27.08.1939 General der Infanterie  (Charakter - Tannenbergtag)
   
   
 

06.05.1914

 

 

*     *     *