Hans Karl Georg von Kaltenborn-Stachau
(23.03.1836 - 16.02.1898)
place of birth:  Magdeburg
Königreich Preußen:  Kriegsminister,  General der Infanterie

                          


Hans von Kaltenborn-Stachau
was a Prussian general officer and member of the nobility who served as Prussian Minister of War for three years. He began his military service in 1854 as a 2nd Lieutenant in an infantry regiment and later participated in the Second Schleswig War of 1864 (Deutsch-Dänischer Krieg). Kaltenborn-Stachau then saw action as a captain and general staff officer in the Austro-Prussian War of 1866 (Deutscher Krieg). At the rank of major, he was then engaged in the Franco-Prussian War of 1870-71 (Deutsch-Französischer Krieg). 

In peace time, Kaltenborn-Stachau rose through the ranks to command 2nd Guards Infantry Division, and in 1890 was selected to replace General Verdy du Vernois as Prussian Minister of War. In this capacity, he increased the strength of the Prussian Army by 70,000 soldiers and extended conscripted service to a 2-year period. General von Kaltenborn-Stachau passed away in 1898 in Braunschweig.

     

Kriegsminister  .............. 04.10.1890  -  12.10.1893

General der Infanterie .. 02.09.1892

Eisernes Kreuz II ............ Deutsch-Französischer Krieg  1870–1871