Support teen journalism.

Tattoo Writer's Index

     

• Home page

• All issues

• Who we are

• Movies

• High School Guide

Twitter: @yjinternational

Help us by

• Shopping at amazon.com

Making a permanent impression since 1994
Follow Youth Journalism International on Facebook
X Trials | Katrina journals |Teen suicideTeen pregnancy |  School violence | Travel | Journals | Daily Sketch | Awards | Contact us

 

June 28, 2010

 

 

Connecticut to host first youth peace summit in 2011

 

By Yelena Samofalova

Junior reporter, Youth Journalism International

Turkish translation by Gokce Yurekli

 Junior reporter, Youth Journalism International

 

 

Gelecek yıl, Dünya Gençlik ve Barış Zirvesi 2.500 genç’i Connecticut’e (Amerika Birleşik Devletleri) bir araya getiricek - yazar, sporcu ve müzisyenler dahil olmak üzere.

Click Here

Dünya Scholar-Atlet Oyunları Uluslararası Spor Enstitüsü’nün bir parçasıdır. Kurucusu Dan Doyle bu enstitüsü’nün icra müdürüdür.

1993 yılından beri, 25.000 genç Dünya Scholar Oyunlarına katılmıştır. Oyunlara katılan öğrenciler 190 dan fazla ülkeye temsil edicekler. Önceki oyunlar Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, Kuzey İrlanda, İsrail ve Avustralyada yer almıştır.

Daha fazla bilgi için www.youthpeacesummit.org veya www.internationalsport.com girebilirsiniz.

 

For the English version of this story:

Connecticut to host first youth peace summit in 2011

Gelecek yaz, oyun oynarken vede müzik ve konuşmaları dinlerken, onlar, adım adım dünyayı barışa doğru hareket ettirecekler.

Click Here

Dan Doyle

1993 yılında Dünya Scholar-Atlet Oyunlarını başlattan, organizatör Dan Doyle ilk Dünya Gençlik Barış Zirvesi yaz 2011 için Connecticut Universitesine seçmistir.

Gelecek zirve için, Doyle şunu dedi; gençler Connecticut’in etrafında konferanslara katılarak veya dünyada barış yürüyüsleri düzenleyerek destek olabilirler.

Doyle zirveye artımlı yaklaşım alıyor, yavaş ama kasıtlı.

Doyle, bu adım adım süreç “yüksek amaç projelerin merkezi olduğunu” söyledi.

Doyle barış zirvesi organizatörlerin azimli olmalari gerekir dedi vede şunu belirt’ti “eğer inanıyorsanız, geri’ye dönüş yok.”

Doyle, 26 Haziran 2011 başlıyacak olan Akademik-Atlet Oyunların’da, 15 ve 19 yaş arası öğrencilerin burs için yarışacaklarını söyledi.

Dört gün sürecek Dünya Gençlik ve Barış Zirvesi, tüm sporcuları ve diğerleri dahil, bir dizi atölye çalışmaları ve oyunlardan sonraki konuşmalar 4 Temmuz 2011’de son verilicek.

Sarah Lahey, son lise öğrencisi yaptığı açıklamada, “Bu zirve Connecticut’te olduğu için çok sevindim” dedi. Lahey ABD Kongre üyesi John Larsonın Gençlik Kabinesi hizmet vermektedir. Larson Gençlik Kabinesi federal hükümet ve barış zirvesi arasında irtibat noktası olarak hizmet verecektir.

Nathan Ramsey, Windsor Lisesindeki bir öğrenci ve kabine üyesi bunu dedi, “Bu bizim enerjimizi odak etmemiz için çok iyi olacak.”

“Siz değişim ajanlarısınız,” Larson için Gençlik Kabinesini denetleyen Eva Bunnell söyledi. “Sizin çocuklarınıza bırakıcağınız dünya, bizim size bıraktığımız dünyadan daha iyi olacak.”

Bunnell, birçok insan gençlerin umrumda olmadığını düşünüyorlar, dedi.

“Siz gerçekten hatalı olduklarını kanıtlayacaksınız,” Bunnell dedi. “Onlar sizin seslerinizi duyucaklar ve hikayenizi dinlicekler…sizin gücünüz burda yatıyor.”

Doyle, ilk barış konferansın bu baharda gerçekleşeceğini söyledi. Zirveye kadar, arada 50 ve ya 60 ünlü ve profesörler de dahil olmak üzere çeşitli konuşmacılar ülke icinde ilgi oluşturmak için bulunucaklar.

Doyle için, dünyadaki gençler barış için “yollarını bulabilirler”.

Bir genç Meksikalı kadın barış zirvesinden döndügünde engelli çocuklara Koklear implantlar sağlamak için para toplamaya başladı.

“Barış için tek yol nükleerin çoğalmasi değildir,” Doyle dedi.

Sheryl Comer, Windsor Lisesindeki bir öğrenci , barış rallisinin iyi bir fikir olduğunu söyledi. Ona göre, her genç barış dersine katılımayı istemez.

Sonbaharda, Doyle, Connecticutteki zirveye katılacak öğrenciler için bir liderlik formu oluşturacağını söyledi. Muhtemelen, onun UConn’da (Connecticut Universitesi) düzenleceğeni söyledi.

Doyle, açılış törenlerinden bir ay once, tüm dünyada barış yürüyüşleri olacaktır, dedi. Dünya  Scholar-Atlet Oyunları mezunları kendi şehirlerinde barış yürüyüsleri düzenliyecekler.

Doyle, böylece, binlerce insan barış için yürüyüp vede zirveyi desteklemek için para toplayıcaklar.

Açılış törenlerinde, eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell konuşma yapacak. Ardından’da altı gün boyunca Akademik-Atlet Oyunları yer alıcaktır.

Dört günlük barış zirvesi oyunların sonucunda başlayacaktır. Hartford’da konuşmalar yer alacak vede en az 60 ülkenin müzisyenleri bir gençlik senfoni performansı vericeklerdir.

Zirve 4 Temmuz, Amerika’nın Bağımsızlık Gününde, sona erecektir.

“Bu muhteşem bir kapanış töreni olacak” Doyle dedi.

Zirvedeki 2.500 öğrencilerin, 700 tanesi Connecticut’ten gelecek, Doyle dedi; geri kalanıda, Amerika Birleşik Devletlerinden ve yurtdışından.

Dünya  Scholar-Atlet Oyunları için kayıt 7 Mayıs’da açılıyor. Dünya Gençlik Barış Zirvesi için kayıt 1 Temmuz’da açılıyor.

Doyle “biz gerçekten formlarla boğulmayı bekliyoruz,” dedi.

 This piece marks the first time The Tattoo has published a story in Turkish. Unfortunately, we cannot accept stories written in Turkish.

 


Help The Tattoo thrive! Your donation can help us continue to provide the world's premier teen journalism.

Add us to your online bookmark site:
Add http://www.readthetattoo.com to your blinklist account Add http://www.readthetattoo.com to your delicious account Add http://www.readthetattoo.com to your digg account Add http://www.readthetattoo.com to your fark account Add http://www.readthetattoo.com to your furl account Add http://www.readthetattoo.com to your magnolia account Add http://www.readthetattoo.com to your newsvine account Add http://www.readthetattoo.com to your reddit account Add http://www.readthetattoo.com to your simpy account Add http://www.readthetattoo.com to your spurl account Add http://www.readthetattoo.com to your myyahoo account Add http://www.readthetattoo.com to your shadows account Add http://www.readthetattoo.com to your sync2it account Monitor http://www.readthetattoo.com with Blogarithm Meneame

 

© 2010 by The Tattoo. All rights reserved.

Who we are  |  Join us  |  Contact Us  |  Privacy Policy

WebSTAT - Free Web Statistics