2009Results

Results of the 6th Mount Tamalpais
Solo Piping and Drumming Competition
9th May 2009

PIPING:

Gr V Chanter
(1 competitors).  Judge – Andy Trimble
1st   Connor Van Gessel


Gr IV 2/4 March
(7 competitors).  Judge – Andy Trimble
1st   Phillip Fynan
2nd  Lloyd Christiansen
3rd   Robert Dolan
4th   David MacKenzie
5th   Addie O’Brien
6th   Donna Willy


Gr IV Slow March
(7 competitors).  Judge – Jan Richey
1st   Lloyd Christiansen
2nd  Phillip Fynan
3rd   Donna Willy
4th   David MacKenzie
5th   Addie O’Brien
6th   John Willy


Gr. IV Piobaireachd
(4 competitors).  Judge – Lorne Cousin
1st   Lloyd Christiansen
2nd  David MacKenzie
3rd  John Willy
4th  Donna Willy

Grade IV aggregate winner: Lloyd Christiansen

Gr III 2/4 March
(5 competitors).  Judge – Jan Richey
1st   Pat Teffs
2nd  Paul Forrest
3rd  Evan Sides
4th  Robert Hollingsworth
5th  Sean Campbell


Gr III Strathspey/Reel
(5 competitors).  Judge – Andy Trimble
1st   Evan Sides
2nd  Paul Forrest
3rd  Sean Campbell
4th  Pat Teffs
5th  Robert Hollingsworth


Gr III Jig
(6 competitors).  Judge – Lorne Cousin
1st   Evan Sides
2nd  Paul Forrest
3rd  Pat Teffs
4th  Jim Laughton
5th  Sean Campbell
6th  Robert Hollingsworth 


Gr III Piobaireachd
(6 competitors).  Judge – Bruce Woodley
1st   Evan Sides
2nd  Pat Teffs
3rd  Paul Forrest
4th  Jim Laughton
5th  Sean Campbell
6th  Robert Hollingsworth

Grade III aggregate winner: Evan Sides

 
Grade II MSR
(3 competitors).  Judge – Bruce Woodley
1st   Nick Theriault
2nd  Lane Olson
3rd  Sean Smith


Grade II Hornpipe/Jig
(3 competitors).  Judge – Andy Trimble
1st   Lane Olson
2nd  Sean Smith
3rd  Nick Theriault


Grade II Piobaireachd
(2 competitors).  Judge - Lorne Cousin
1st   Nick Theriault
2nd  Sean Smith


Grade II aggregate winner: Nick Theriault

Grade I MSR
(2 competitors).  Judge – Lorne Cousin
1st   Erik Leiken
2nd  Kevin Sweetman


Grade I Hornpipe/Jig
(2 competitors).  Judge – Bruce Woodley
1st   Eric Leiken
2nd  Kevin Sweetman


Grade I Piobaireachd
(1 competitor).  Judge – Bruce Woodley
1st   Eric Leiken


Grade I aggregate winner: Erik Leiken


DRUMMING:


Judge – Davey McAdam

Gr IV 2/4 March
(2 competitors)
1st  Sandra Smith
2nd William MacDougall


Gr IV 6/8 March
(2 competitors)
1st  William MacDougall
2nd Sandra Smith

Grade IV aggregate winner: Sandra Smith (preference given to 2/4 March)

Gr II 2/4 MSR
(1 competitor)
1st  Art Capperauld


Gr II Hornpipe/Jig
(1 competitor)
1st  Art Capperauld

Comcast Customer