Best of Show Winners

2006-2007

   

Kacy Chaplin

6th Grade, OMS

 

Jack Borders

7th Grade, CMS

 

 

 

Mahitha Rachmalla

8th Grade, ENM

Melissa Clark

8th Grade, GVMS

 

 

 

Michael Balcom

8th Grade, CMS

 

Abraham Montes de Oca

7th Grade, ENM

 

 

 

Yvonne Jiang

8th Grade, PRMS

 

Alissa Smith

8th Grade, NNM

 

 

 

Adriene Ervin

8th Grade, GVMS

 

Winnie Cen

8th Grade, PRMS

 

 

 

Steven Ceron

6th Grade, CMS

 

Nicholas Caldwell

8th Grade, NNM

 

 

Nick Rougraff                                                                                    

7th Grade, PRMS                                                                                    

 

 

 

1st, 2nd and 3rd Place Winners

Project Name Last Name First Name

Grade

School Place
Boys vs Girls Warner Rachel

6

OMS 1st Place
SUNBLOCK VS. PHOTSYNTHESIS STELZER  BOBBY

6

CMS 1st Place
EMF'S surround you Dancu Joshua

8

GVMS

1st Place
The Grass is Always Greener Boot Katelyn

8

ENM 1st Place
Ultraviolet Light on Bean  Plants Balterman Christina

6

OMS 1st Place
Hurricane Window Protection Vanhogerwou Lara

6

GVMS

1st Place
Mortality Rate of Mosquito Larvae vs. Added Plant Extract Austin Zachary

6

PRMS 1st Place
The pH Project Seigel Jackie

6

OMS 1st Place
Saltwater Irrigation McHenry Schaeffer

6

OMS 1st Place
Bridges Drescher Bo

6

ENM 1st Place
In The Blink Of An Eye de la Rivaherrera Alberto

7

St Ann 1st Place
Fermentation Information (Team) Winschel Alina

8

NNM 1st Place
Fermentation Information (Team) Bravo Luisa

8

NNM 1st Place
Culinary Sciences Tuttle Katharina

8

PRMS 1st Place
TOMATO TWILIGHT PENA MATEO

6

CMS 1st Place
The Coefficient of Friction COBURN STEVEN

6

NNM 1st Place
Stickiness Nelson Brian

8

GVMS

2nd Place
The Pineapple Project Montgomery James

6

GVMS

2nd Place
Got the Gene Verga Katherine

8

OMS 2nd Place
Bar Soap vs. Liquid Body Wash Deese Ryan

6

ENM 2nd Place
Magnetic Motor:  Wire vs. Magnet Martinez Angellica

8

ENM 2nd Place
Where O Where Is The Water Bear Baer Tasha

6

OMS 2nd Place
Take Your Vitamins…Peas Mezzapella Christina

7

ENM 2nd Place
Man’s Best Friend Wu Jennifer

6

OMS 2nd Place
Man’s Best Friend Scott Amanda

6

OMS 2nd Place
Tshirt AbsorbancyFactories Bissell Clara

6

GVMS

2nd Place
Do We Have a Dominant Side Dremann Austin

7

St Ann 2nd Place
DYES! DYES! DYES! CIFUENTES JULIANA

6

CMS 2nd Place
What keeps your stains away Watkins Oona

8

GVMS

2nd Place
COOKIE CRAZY HUGHES CLAIRE

6

CMS 2nd Place
Distance Compared to Ramp Angle Jones Danny

8

OMS 2nd Place
Runny Mascara Ball Zoe

7

GVMS

2nd Place
After the storm Ahrens Carson

8

GVMS

2nd Place
Does Color of Light Affect How Fast a Plant Grows? Matos Victor

8

GGMS 3rd Place
Colored Carnations Dina Anthony

6

PRMS 3rd Place
Which makes more cents Myers Jenny

7

GVMS

3rd Place
Measuring Caffeine (Team) Bazley Stephanie

8

NNM 3rd Place
Measuring Caffeine (team) Wysocki Lauren

8

NNM 3rd Place
Enzyme Buster Applebaum Natalie

6

OMS 3rd Place
Burn Kramer Courtney

7

GVMS

3rd Place
Squirrel Café Helvink Heather

6

St Ann 3rd Place
Apples Gone Dry Umana Maria

7

ENM 3rd Place
JUICY-JUICE SALINAS PIERSON

6

CMS 3rd Place
Crick It                                 Dean Candace

7

St Ann 3rd Place
Keeping You in Suspense Saintil Smith

8

GGMS 3rd Place
Baking Soda and Vinegar Mixtures BRIAL CARSON

6

NNM 3rd Place
Magnetized Radishes Rincon Jose

8

IMS 3rd Place
Molecule Madness Downie Nicole

8

ENM 3rd Place
Just C Williamson Kelly

7

St Ann 3rd Place

 

2012-2013 Regional Winners

2011-2012 Regional Winners

2010-2011 Regional Winners

2009-2010 Regional Winners

2008-2009 Regional Winners

2007-2008 Regional Winners

2006-2007 Regional Winners

 

Collier Regional Science and Engineering Fair Homepage