Broadkill 2009

Paddling Delaware and the eastern shore of Maryland and Virginia

 

Results for the 2001    2002    2003    2004    2005     2006    2007    2008  2009  Races

 

please contact delmarvakayak@comcast.net with questions and corrections, there's probably a few and we are missing a couple of forms.  thanks

2009 results in Excel and PDF

 
 

10th Annual Broadkill Canoe and Kayak Race 2009 results

Most Seasoned Paddler William Hahn Arnold, MD 86 years
Youngest Paddler Abby Bucklin Rehoboth Beach, DE 8 years old
Youngest Paddler paddling solo Andrew Rossi Lincoln Valley, PA 11 years old
Dual Canoe
finish boat # time paddler paddler hometown  
1 42 1:23:14 John Koenig Ron Bomberger Lancaster PA
2 29 1:31:11 Hal Wilson Rob Schrack Chester  Md
3 6 1:43:11 Gary Crowl Doug White Cambridge Md
4 54 1:46:55 David Smith CJ Reed Lincoln DE
5 99 1:47:10 Keith Offen Jonathan Offen Georgetown DE
6 66 1:55:45 Charley Ruggerio Dan Redard Millsboro DE
7 76 1:59:09 Keith Brock Jonathan Hastings Milton DE
8 13 2:04:54 William Hahn David Phillips Arnold MD
9 62 2:06:12 Scott Schaeffer Cory Schaeffer Harbeson DE
10 27 2:09:50 Shawn Heacock Corey Heacock Milton DE
11 70 2:10:59 Chuck Wheeler Zach Wheeler Milton DE
           
Dual Kayak
finish boat # time paddler paddler hometown  
1 36 1:32:47 Mike Morris Maryellen Morris Lewes DE
2 39 1:34:55 Chris Rambo Sarah Rambo Lewes DE
3 49 1:40:42 Brant Collins Elizabeth Collins Brick NJ
4 12 1:49:50 Cynthia Flynn Deirdre Boyle Wilmington DE
5 91 1:50:53 Joshua Ronley Cameron Williams Milton DE
6 94 1:52:12 Rudy Daisey Seth Daisey Georgetown DE
7 90 1:52:20 Joe McCarron Kevin Solares Georgetown DE
8 81 1:54:07 Tyler Brown Deborah Aloi Milford DE
9 56 1:57:26 Joseph Vansant Dylan Vansant Rehoboth Beach DE
10 47 1:59:34 Michael Salvatorie Lauren Salvatorie Lewes DE
11 92 2:04:28 Tom  Jones Vivian Bush Milton DE
12 67 2:06:04 Len Leshen Tom Thaler Lewes DE
13 31 2:06:19 Don Bucklin Abby Bucklin Rehoboth Beach DE
14 1 2:11:57 Edd Kickenweitz Linda Kickenweitz Long Neck DE
15 30 2:20:20 David Archer Janet Archer Milton DE
           
Single Canoe
finish boat # time paddler   hometown  
1 40 1:25:28 Steve Corbett   New Market Md
2 8 2:09:44 Tom  Wood      
           
Single Kayak
finish boat # time paddler   hometown  
1 88 1:20:30 Richard Demers   Cape May Court House NJ
2 38 1:20:46 Stephen Petrie   Lusby Md
3 18 1:20:49 Earl Blackwell   Newark DE
4 58 1:21:08 Ron Clore   Elkton Md
5 35 1:22:01 Glen Green   Wenonah NJ
6 50 1:27:09 David Moore   West River Md
7 43 1:27:37 Charlie Johnson   Columbia Md
8 53 1:29:03 Jeff Pringle   Springfield PA
9 5 1:31:30 Jeff Evans   Milton DE
10 17 1:36:23 Eric Knutsen   Rising Sun Md
11 51 1:36:40 Pete Buzy   Brookeville Md
12 21 1:36:50 Matty Kinsella   Brownsville Md
13 82 1:38:03 Brian Hanlein   unkown unkown
14 41 1:38:48 Chris Beckman   Rehoboth Beach DE
15 4 1:41:08 Tom  Kinsella   Ocean View DE
16 57 1:41:32 Mike Eline   Salisbury Md
17 14 1:41:56 Eric Korpon   Rehoboth Beach DE
18 46 1:43:10 Kent Gaffey   Long Neck DE
19 72 1:44:27 Vincent Lewonski   Secane PA
20 28 1:44:53 Patti Nash #1 Women's Division Greensboro Md
21 25 1:44:57 Chuck Willis   Lewes DE
22 68 1:45:30 Tim Martin   Dover DE
23 24 1:45:58 Karen Simpler #2 Women's Division Henlopen Acres DE
24 69 1:47:29 David Muhlbaum   Bethesda Md
25 44 1:49:19 John Jacobs   Broadkill Beach DE
26 15 1:49:55 Al  Perreca   Millsboro DE
27 83 1:50:04 Alexis Zink #3 Women's Division Bethesda Md
28 61 1:53:20 Brian Kidd   Lewes DE
29 11 1:54:14 Lee Canby female Brookeville Md
30 85 1:56:03 Mac Zink   Bethesda Md
31 26 1:56:11 Norma Johnson female Lewes DE
32 37 1:56:34 William Burke   unkown Md
33 10 1:57:43 Curt Garritson   Lincoln DE
34 33 1:59:27 Terry Sroka   Reading DE
35 7 2:00:11 Pete Cormier   Bernville PA
36 63 2:00:26 Matt Kondash   Ellendale DE
37 84 2:00:43 Lynda Del Castillo female Bethesda Md
38 93 2:01:34 Andrew Lyon   Milford DE
39 96 2:02:13 Sean Fuller   Georgetown DE
40 77 2:03:40 Gary Ditlow   Garrison NY
41 74 2:04:10 missing  form   unkown unkown
42 80 2:04:48 Conrad Zink   Bethesda Md
43 45 2:05:08 John Nicosia   Primhook Beach DE
44 60 2:07:19 Angela Swarm female Lancaster PA
45 59 2:07:22 Paul Swarm   Lancaster PA
46 19 2:07:46 Theresa Fritzpatrick female Glen Dale  Md
47 20 2:09:42 Teresa Van Dyck female Clayton DE
48 98 2:10:32 Chuck Fullmer   Georgetown DE
49 32 2:10:40 Margo Halton female Westfield MA
50 95 2:13:20 Ramakrishana Tatineni   Lewes DE
51 9 2:13:29 Meredith Schueller female La Plata MD
52 75 2:13:52 Carlo Panera   Millsboro DE
53 97 2:14:30 Christopher Fullmer   Georgetown DE
54 65 2:18:07 Serinda Conner female Milton DE
55 68 2:18:19 missing  form   unkown unkown
56 73 2:21:04 Kenny Weiner   Milton DE
57 52 2:27:01 Rine Neff   Holtwood PA
58 78 2:28 Phil Jackson   Lewes DE
59 3 2:29:53 Scott Severn   Londonderry NH
60 2 2:29:58 Steve Stone   Ellicott City MD
61 64 2:30:32 David Coldren   Reading PA
62 55 2:30:41 Thomas Fritzpatrick   Glen Dale  Md
63 34 2:32:25 Thomas Greenwood   Lewes DE
64 71 2:43:38 Bill McGrath   Milford DE
65 48 2:46:20 Andrew Rossi   Lincoln Valley PA
66 23 2:47:10 Richard Huffman   Primhook Beach DE
67 no # 2:59:28 Juanita Kavalauskas female Milford DE
68 no # 3:05:02 Jon Kavalauskas   Milford DE
69 79 dnf Peggi Tartaglia  pulled out at Smith Landing Middletown DE

Here are the top three in the five categories: 

Single Kayak:

1.        Richard Demers of New Jersey (don’t know town --- he listed it as CMCH ---???)Boat number 88 and time – 1:20:30

2.       Stephen Petrie of Lusby, MD – Boat number 38 and time – 1:20:46

3.       Earl Blackwell of Newark, DE – Boat number 18 and time – 1:20:49

 

Single Kayak – Women

1.        Patti Nash of Greensboro, MD – Boat number 28 and time – 1:44:53

2.       Karen Simpler of Henlopen Acres, DE – Boat number 24 and time – 1:45:58

3.       Alexis Zink  of Maryland (she didn’t give a hometown on her form) – Boat number 83 and time 1:50:04

 

Dual Kayak:

1.        Mike and Maryellen Morris of Lewes, DE  - Boat number 36 and time – 1:32:47

2.       Chris and Sarah Rambo of Lewes, DE – Boat number 39 and time – 1:34:55

3.       Brant and Elizabeth Collins of Brick, NJ – Boat number 49 and time – 1:40:42

 

Single Canoe – There were only two entries.  The first place winner was in a super speed canoe, and asked us at registration to disqualify him, as he had special equipment, but, of course, he did come in first.  He was Steve Corbett of New Market, Maryland.  Boat number 40 and time – 1:20:28.  The only other entry in single canoe was Tom Wood of Maryland (no town given) – Boat number 8 and time 2:09:42.

 

Dual Canoe –

1.       John Koenig and Ron Bomberger of Lancaster, PA – Boat number 42 and time – 1:23:14

2.       Hal Wilson and Rob Schrack of Chester, MD – Boat number 29 and time – 1:31:11

3.       Gary Crowl and Doug White of Maryland (no town given) – Boat number 6 and time – 1:43:11

 The youngest single paddler was Andrew Rossi of Lincoln, PA who is 11 and the youngest dual paddler was Abby Bucklin of Rehoboth Beach, DE who is 8.  The “most seasoned paddler” was William Hahn of Arnold, MD, who is 86.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter

Back to Kayaking Main page.   
send mail to delmarvakayak@comcast.net with questions or comments about this web site.
Last modified: 08/10/14